| TheSeventhSin a întrebat:

Intrebarea se adreseaza celor cunoscatori de leacuri naturiste. (Are legatura cu oboseala dar in special cu crema de galbenele).
Stiu ca probabil nu ati prea inteles ce am vrut sa zic dar voiam sa se stie cam despre ce ar putea fi legata intrebarea mea.
Eu ma simt extrem de obosit si va spun si de ce, stiu cauzele dar nu aruncati cu pietre in mine.
Stateam foarte mult pe pc plus ca nici nu dormeam, deci pierdeam noptile.
Asta s-a schimbat recent (insemnand o saptamana) dar oboseala acumulata se vede, mult.
In primul rand ca ma simt obosit in permanenta (nu beau cafea decat ocazional, energizante nu beau deloc deci...)
Dupa cum spuneam, oboseala se vede nu doar fizic (prin cearcane, care sunt extrem de accentuate) dar si prin starea mea de spirit care este oarecum molesita (sper ca nu spun prostii).
Eu folosesc de foarte mult timp aceasta "crema magica" numita crema de galbenele pe care sunt sigur ca multi au folosit-o si pe care inca o folosesc.
Ideea mi-a venit recent (din cauza asta am si pus intrebarea) pot ma dau cu aceasta crema si in zonele acelea de langa ochi? Adica mai exact pe pleoape si in zona de cearcane? (de mentionat e ca pielea din acea zona este extrem de fina si totodata si foarte subtire)
Eu foloseam crema pentru cosuri sau lovituri si ma rog pentru piele in general pentru ca aparent vindeca destul de rapid si asta ca asta dar vindeca ceea ce nu fac multe creme aparute la televizor.
A si daca stiti cum as putea scapa de cearcanele astea pe langa folosirea acestei creme (in cazul in care se poate folosi) din cate am inteles merge si cu cartof si casatravete rece si cu pliculete de ceai. (n-am prea incercat, cine a experimentat si stie poate sa-mi spuna pentru ca apreciez).
Si de dormit tot incerc sa ma culc devreme, cateodata reusesc alteori nu, pe viitor o sa fac tot posibilul sa dorm mult mai devreme.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu se usuca. Crema de galbenele e grasa. Iti face probleme doar in cazul in care ai alergie la ea.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă este vorba de crema de gălbenele românească, da! Doar, că starea de oboseală, este o boală și ar trebui să căutați un psiholog care să vă ofere o consiliere, dar și de un psihiatru, care v-ar putea elibera o rețetă și scrisoare medicală către medicul de familie cu pastile antistres. Oboseala nu e doar datorită faptului că nu dormi, ci datorită stresului cotidian.
Dacă te sperie doctorii, caută un magazin naturist în oraș și cereți ajutor de la vânzătoare. Eu am folosit pentru o asemenea stare: Catinofort, Vagostabil, MagnefortB6, Neuromultivit.
Acum depinde și de vârstă, dar sunt pe bază de plante și nu dau stare de somnolență.
Mai există Bviplex sau complex de vitamine B.
Sănătate!

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa iti dau un exemplu: eu nu prea ma machiez, doar foarte rar. Dar atunci cand aplic fard de ochi, rimel sau fond de ten in jurul ochilor am o senzatie ciudata. Incep sa ma usture ochii si ii simt obositi, cred ca e ceea ce descrii tu. Nu stiu daca asta e pentru ca ajung substantele alea in ochi sau din simplul fapt ca miros a chimicale (pentru ca asta sunt, nu iti imagina ca crema de galbenele e facuta din galbenele). Nu ar trebui sa iti aplici nimic pe langa ochi, nici macar fond de ten. Daca vrei ceva pentru cearcane foloseste un produs destinat pentru asa ceva, chiar daca e mai scump.

| TheSeventhSin explică (pentru Furnicuta000):

De fapt e cam 100% naturala crema pe care o folosesc eu, si am incercat sa o pun pe pleoape si in zona de cearcane si nu simt nicio diferenta in sensul ca nu ustura si nu ma deranjeaza deloc.
Eu voiam sa stiu daca nu cumva aplicarea acesti creme ar putea face mai mult rau decat bine din cauza zonei unde este aplicata.
In toate cazurile pe care le cunosc eu face bine, dar ma gandesc ca in loc sa hidrateze partile alea din jurul ochiului sa nu cumva sa usuce si mai tare zona sau ceva de genul.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Nu se usuca. Crema de galbenele e grasa. Iti face probleme doar in cazul in care ai alergie la ea.

| WhiteLife a răspuns:

Ochii sunt foarte sensibili la infecții, în general tratamentele ce se pun în ochi trebuie sa fie sterile. Dacă pui aceasta crema în jurul ochilor posibil sa treacă cearcănele (personal nu am încercat), dar vei avea șanse mai mari sa îți intre microbi în ochi (de pe mani, cum ai mai pus degetele în crema, particule de praf ce se lipesc mai ușor de pielea cu crema etc). Dacă te uiți pe net sunt acele variante, cum ai zis tu, cu ceai, castraveți și asa mai departe. Eu una nu am probleme cu cearcănele, dar te sfătuiesc sa te culci măcar la 11 și cât de curând iti vor trece. Dacă te ajuta, sunt la magazinele de cosmetice tot felul de produse pentru cearcăne, care au și applicator. Chiar dacă ești băiat, le poți încerca, majoritatea sunt incolore sau o nuanță apropiata pielii și vor masca cearcănele pana reușești să-ți faci un program bun de somn.