| anonim_4396 a întrebat:

Iubitul meu are dureri mari in partea dreapta in zona apendicitei si durerea ii se lasa pe picior, ce poate fi? Si inca o intrebare, anexita pot face doar femeile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa cum descrii durerea e posibil sa aiba o colica renala. Daca nu se lasa pe picior, puteai sa te gandesti la o apendicita acuta, dar iradierea pe picior este extrem de rara in apendicita. Oricum, daca durerea este continua, nu se amelioreaza deloc, trebuie vazut la urgenta in primele 24 de ore de la debut pentru a exclude o apendicita atipica.
Anexita este inflamatia anexei uterine, adica a trompei uterine si a ovarului (ai invat despre ele la scoala). Acestea sunt organe genitale feminine, dar se pot intalni si la unii hermafroditi. Totusi, daca iubitul tau nu este heramfrodit, nu e posibil sa aiba anexe uterine si deci nici anexita

| Andrwandu a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am invatat la scoala, am facut scoala in Italia si aici nu am avut biologie la scoala, si nici in ziua de azi nu fac. deci nu prea am idei despre lucrurile astea.
Multumesc de raspuns. (a fost deja operat de apendicita).

| jmekerashu a răspuns:

Dacă iubitul tău are organe genitale femenine poate face și el anexită - http://www.i-medic.ro/boli/boala-inflamatorie-pelvina

Lăsăm glumele - ar putea fi vorba de o banala apedicită - http://www.i-medic.ro/boli/apendicita-acuta-simptome-cauze-si-tratament

Fă următorul test. Culcă-l pe spate și spune-i să stea relaxat. Apoi apasă cu 4 degete cât de tare poți în zona respectivă, stai așa câteva secunde apoi brusc retrage mâna. Dacă urlă de durere (dacă e apendicita doare de mori, dar trece imediat) e apendicită și trebuie să mergeți de urgență la spital. Dacă nu îl doare, mergeți de urgență, dar la medic. Să fiți sănătoși!

| Andrwandu a răspuns (pentru jmekerashu):

A fost deja operat de apendicita, ca altfel nu mai intrebam de tampia. si despre anexita nu stiam foate bine despre ce este vorba, de aceea am intrebat, nu trebuia sa raspunzi cu asemenea glume de prost gust.

| jmekerashu a răspuns (pentru Andrwandu):

Îmi cer scuze de glumă, dar. e doar o glumă;) Oricum trebuia să menționezi din start că a fost deja operat de apendicită. Trec și eu de partea Brigaelei - colica renală. Uite aici ceva despre colică - http://www.i-medic.ro/boli/colica-renala

Dar am și eu întrebarea mea - de ce nu merge la medic? Adică de ce doi oameni care nu au văzut pacientul în ochi ar trebui să facă o diagnoză mai bună ca un medic (fie și de familie)?

| Andrwandu a răspuns (pentru jmekerashu):

Apreciez scuzele si imi cer si eu scuze la randul meu ca nu am precizat.