| Mario1994 a întrebat:

La mulți ani. Nu știu ce să mai fac cu tenul meu, nu mai strălucește nimic de mulți ani, tot s-a uscat, am pete lăsate de la coșuri. Îmi e rușine să ies. Am mai folosit câteva măști dar niciun rezultat, am folosit Apirdemin dar nici aia nu m-a ajutat. Nu m-am dat niciodată cu fond de ten. Sunt disperata la cum e tenul meu. Ce sa fac? Dați sfaturi bune, nu luate de pe net ca aia crema e buna sau ca altceva poate ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce pot eu sa-ti recomand este o crema buna cu continut de retinoizi, inainte se gaseau foarte usor la orice farmacie acum se gasesc foarte greu sau doar cu reteta de la medic daca nu ma insel, nu stiu caci nu ma mai folosit de ani de zile.
Daca ai o situatie si mai buna poti incerca sa cauti pe siteuri mari gen ebay sa dai comanda de astfel de creme, dar mai intai afla care este un produs original, pe siteuri de genul vor costa mult o crema poate ajunge si 300-400 de lei lejer.
Dar crede-ma rezultatele sunt spectaculoase, de ce? pentru ca retinoizii refac pielea. Orice imperfectiune ai avea ti-o face ca noua, dar efectul nu dureaza toata viata!
Pe de alta parte daca fumezi sau pierzi nopti nu le mai pierde si numai fuma, fumatul si poluarea sunt cunoscute ca imbatranesc prematur pielea la fel si stresul.
Acum am citit ca ai tenul uscat pai de ce nu folosesti creme hidratante?, cele de la AVENE sunt bune dar mai bune sunt cele e la La Roche Posay -cele hidratante, banuiesc ca ai facut tratament pentru acnee si ti-a uscat tenul, daca e asa nu stiu daca poti folosi creme cu retinoizi, dar cere sfatul medicului.
Pentru a scoate acele pete lasata de cosuri cere sfaturile uor specialisti, o clinca ceva care face si tratamente cu laser cat si peeling de acela sau cum se numeste cu diferite creme si substante.
Oricum ar fi rezolvare exista, trebuie sa ai bani si sa te implici, deci bani si timp!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rând trebuie sa știi ca toți cei care îți dau răspunsuri aici îți împărtășesc doar părerea. daca vrei într-adevăr efecte garantate, mergi la dermatolog.
Acum o sa ți spun ce știu eu ca trebuie făcut, pentru ca și eu m-am confruntat cu asta și mi-am dat seama ca nicio crema nu funcționează. Cremele sunt pentru exterior, pentru a ameliora puțin ce se afla de fapt sub piele.acneea este o infecție care se tratează cu pastile. Trebuie sa renunți la a mânca prostii pentru o vreme ca sa ți dai seama de la ce îți apar. Mie de exemplu îmi apar de la dulciuri in exces. Altora de la cola, altora de la prăjeli. Mănâncă mai sănătos, spala te pe fata mai des și aplica o crema lejera(eu îmi dau pe fața cu nivea creme care).
Pt curățarea tenului este buna și crema aia care de fapt e un gel de curățare, de la garniere pentru puncte negre. O găsești in orice supermarket și e vreo 18 lei. O aplici pe fata apoi clătești.
Alta cauza ar mai fi și stresul, lipsa sexului. Daca ți ai început viața sexuală și faci mai rar, îți poate afecta tenul. Mie îmi apar coșuri când nu fac mai mult timp.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, pot să spun aici că nu am mai făcut sex de 8 ani. Poate fi cauza asta. Ce sănătos să mănânc? înțeleg ce zici. Alții spun ca nu e de la sex, nu vor sa recunoasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Încerca sa eviti ce am scris eu acolo,prăjeli,suc cu zahăr, dulciuri,dar poți manca, numai sa nu mai mănânci mereu asa zilnic cum fac eu de exemplu. Eu îți zic sincer ca dacă te apuci de sport și mănânci sănătos, o sa întinerești. Face minuni sportul, e mult pana te apuci. Și încearcă sa nu te mai masturbezi, dacă ai face sport de ex n ai avea timp de asta. Fa sex ca e sănătos, nu e rău

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul protejat e sanatos restul e o loteriewinking
in final este o legenda urbana sexul si tenul nu au nicio legatura, multi au legat acnee de sex si au gresit, nu are nicio legatura, vorbim de probleme la ten si acnee ca si afectiuni, un caz pornostaruri care au acnee, exemplu concret ava devine are acnee
sper sa se intelegea ca acneea este o afectiune data de o dereglare a glandelor sebacee si in alte putine cazuri de natura bacteriana sau mai stiu ce alta cauza, dar nu trece facand dragoste in niciun caz, nici cancerul si nicio alta afectiune nu trece daca faci sexwinking e bine sa o faci dar nu oricum si cu oricine!