| Radandam a întrebat:

La un computer tomograf la glezna credeti ca se vede dacă ceva nu e în regula? Am osul de la glezna proeminent, s-a "fiert" asa cum se zice, ca medicul a fost incompetent și nu mi l-a pus în ghips acum câțiva ani, și voiam sa fac un CT la glezna sa vad ce rezultat ar ieși, dacă trebuie sa îl operez nu știu... Ma gândeam dacă a rămas osul ala fiert nu pot face cumva sa se dezumfla dacă a trecut atâta timp? Un CT la glezna mi ar zice exact ce trebuie făcut? Astept păreri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un ortoped stie, aici nu suntem medici.

| Radandam explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar sunt oameni care sigur am trecut prin aceiași chestie și îmi pot da un sfat. Cu medicul ala m-am convins eu....sunt unii buni, dar sunt unii cum e asta de nu își dau interesul de loc, am fost de 2 ori la particular la el și degeaba, am rămas cu piciorul asa zicând ca e platfus, dar pe lângă platfus se vede clar ca osul gleznei a rămas umflat datorita incompetentei lui

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La CT se vede orice deviație de la normal a unui organ, in cazul tau glezna. Dar costa bani CT-ul. Ca sa il faci gratuit îți trebuie trimitere de la un medic specialist dar si internare ca "urgent".

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

Vreo 300 de lei costa, îl fac cu bani

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Osul nu se umfla, cel mult poate fi deplasat daca a fost fracturat.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da, a fost deplasat, dar medicul nu a văzut ca e fractura și am ramas cu el deplasat de 4 ani. Cum se poate pune la loc? Doar prin operație?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Sa nu reclami la medicul radiolog pe medicii la care ai fost pentru ca ei sunt una, corb la corb nu își scot ochii. Sa ceri si SD-ul cu TC-ul pentru ca si tu pe calculatorul tau îți poți da seama daca ai o problema sau nu. Daca osul a fost fracturat si deplasat o sa apăra porțiunea respectiva in culoare "gri". Si inca ceva, roagă medicul sa îți facă din prima injecția pentru contrast sa nu fie nevoie de a îți face CT-ul de 2 ori. Iar daca îți face fara injecția de contrast il faci degeaba, fara injecția de contrast nu apare problema care o ai. E ca si când ești perfect sanatos. De aceea insista sa îți facă injecția.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Doar un ortoped îți poate spune sau un medic chirurg estetician, care face operații si de genul acesta. Daca ești aproape de Cluj căuta pe net si vei gasi. Numai ca costa si operația. Pentru ca astfel de operații nu sunt la spitalele de stat decât la privat. Daca ești aproape de București e si mai bine, ai de unde alege.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

Crezi ca un CT nu poate vedea un os atât de mare dacă este deplasat sau nu? Crezi ca un CT fără substanță de contrast nu vede nimic? Un CT fără substanță de contrast este de 100 de ori mai clara decât o radiografie simpla. Înainte oamenii se operau după o simpla radiografie ca nu exista alta tehnologie. Un CT fără acea substanță vede sigur dacă osul are vreo problema.Multumesc pentru sfat! Oricum nu aveam de gând sa vorbesc ceva aiurea despre medici pe lângă radiolog.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Citește pe net despre CT fara substanță de contrast. Si vei găsi ca este făcut degeaba. Ba mai mult, numai in Romania se practica. Si cred ca se face pentru ca sunt medicii corupți. In cazul in care nu vrea sa dea rezultatul corect copiază pe SD rezultatul CT fara substanță de contrast. Eu sunt pățita.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dar rmn ul fără substanță de contrast e mai bun?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Nu e bun deloc.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

Deja aberați. Rmn ul nu e bun. Lăsați misto ul și rugați un doctor sa va facă un consult neurologic. Cel mai performant aparat din lume nu e bun pentru a vedea osul piciorului. Consult ușor!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Nu aparatul CT nu e bun, ci fara injecție de contrast nu apare video problema pe care o ai. Nu ai știut pana acum? Eu am făcut CT la coaste si de doua ori, o data fara injecție si imediat după altul cu injecție de contrast. Doar pe cel cu i jectie apar fracturile. Eu nu stiu nimic de RMN. Eu vorbesc de CT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul".

Extras din discutie:

Radandam zice: "medicul a fost incompetent si nu mi l-a pus in ghips" / "osul gleznei a ramas umflat datorita inconpetentei lui (a doctorului) ".

TamplaruAnisoarea zice:

"iti trebuie internare ca" urgent"" / "Sa nu reclami la medicul radiolog pe medicii la care ai fost pentru ca ei sunt una, corb la corb nu își scot ochii" / "un medic chirurg estetician, care face operații si de genul acesta (adica rezectii osoase, osteotomii)" / "numai in Romania se practica. Si cred ca se face pentru ca sunt medicii corupți".

Singurul lucru incompetent din toata discutia asta sunt creierele voastre scaldate in ignoranta si prostie.
Nimeni nu o sa va condamne ca nu stiti diferenta intre un Rx / CT / RMN si cand sau in ce conditii se foloseste subst de contrast / trasori radiologici, insa voi doi se pare ca va permiteti sa mancati cozonac cu mult rahat despre cadrele medicale.

Nu meritati nici o forma de respect din partea nici unui medic. Sunteti prototipul "pacientului" clasic plin de el, ignorant si basinos, care daca a citit pe TPU sau csid 2-3 termeni medicali si vreo 30 de randuri, se crede in stare sa emita o parere medicala si sfaturi / indrumari. Sunteti prototipul de pacienti care nu sunt niciodata multumiti de explicatiile si solutiile gasite de medici (chiar daca ele sunt corecte din toate punctele de vedere) si va manifestati vocal pe la spate, revarsand din prostia si fudulia voastra in comunitatile on-line.

Atat am avut de zis, sper pe viitor cand veti mai avea nevoie de medici sau de UPU sa primiti exact dispretul pe care l-ati aratat voi doi.

Craciun fericit, ignorantilor! happy