| Anonim7331 a întrebat:

Luna trecută mi-a venit menstruatia pe 17, iar după 15 zile, adică pe 3 martie mi-a venit iar. De atunci nu mi s-a mai oprit de tot. Am avut ori sangerari ori secretie mai maronie spre sânge. Nu am mai avut secretie normală. Sâmbăta asta iar a început să îmi curgă sânge pur dar mai mult. Exact asa cum curge in primele zile. Sunt îngrijorată de ce mi-a venit atât de repede, chiar după 15 zile? Normal imi venea dupa 25-28-30 de zile. Si nu mi se mai termină. Nu cred ca e de la intreruperea anticonceptionalelor. Am mai facut multe pauze de-a lungul timpului dar niciodată nu a fost asa. Oare ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarea intre menstruatii poate avea diverse cauze:
- efectul secundar al anticonceptionalelor, in special cele luate fara analize hormonale
- posibil chisturi ovariene
- posibil tumori sau fibroame uterine
- posibil rana pe colul uterin care sangereaza samd

Ti-as recomanda sa mergi la un medic gineoclog sa investigheze cauza acestor sangerari intre menstruatii, care nu sunt niciodata de bun augur.

| Freya1 a răspuns:

Am observat ca mai sunt multe fete ce se confruntă perioadă asta cu această problemă. Ceia ce ma duce cu gândul că poate e ceva de moment, din cauza schimbărilor hormonale, cu anotimpul cu etc.
Dar ca sa fi sigur mergi la un consult, asa poti sa stii din timp daca e ceva de moment sau ai o problema mai grava.

| Sophieka a răspuns:

Du-te la medic si lasa-ne cu postarile de genul...Ce am stii noi sa iti raspundem? Pe bune...