| Anonymusx a întrebat:

M-am apucat de sala de curand, si mi s-a spus sa nu fac abdomen zilnic, pentru ca muschii trebuie sa se odihneasca. Eu aveam de gand sa fac zilnic cel putin 300-400 pentru a aparea mai rapid rezultatele. Am intre intre 1, 71 - 1, 74 inaltime (nu mai stiu sigur) si 52 kg. Si sunt destul de slab, deja mi se vad destul de bine, dar eu vreau sa se evidentieze cat mai bine, sa se vada cat mai perfect posibil si cat mai rapid posibil. E ok sa fac zilnic cel putin 300, sau mai bine odata la 2-3 zile, si sa ma fortez la maxim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Menker a răspuns:

Nu e bine de făcut deodata aceste 300. Trebuie să le faci în intervale de 1-3 minute. câte puțin- 60; stai 1-2 minute; iarăși 60, și așa de de vreo 5 ori...M-am ocupat și eu cu sportul, și făcând așa, am avut un corp foarte frumos.
Dar să nu uiți că trebuie să te alimentezi corect! Alimentarea bună te va ajuta să ai toate necesare pentru mușchii tăi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Menker):

Si ce mancai tu ca sa ai "toate necesare" pentru muschi?

| Menker a răspuns (pentru Cosmin86):

Păi trebuie de mâncat carne, cașcaval, brânză, legume, fructe....Nu chipsuri, coca-cola sau nu știu ce... Alimentarea sănătoasă e foarte importantă în creșterea unui corp frumos!

| Anonymusx explică (pentru Menker):

Chipsuri mananc foarte rar in ciuda faptului ca am tot ce vreau pe tava, ca am magazin laughing Dar nu prea imi plac, si cola nu pot sa beau, beau foarte rar si foarte putin. Si da, mananc fructe, legume, cascaval, branza, carne mananc mai putin, ca stau putin pe acasa, plec pe la 3-4 si vin seara. laughing Oricum am 1 saptamana de sala si deja vad rezultate, adica se vede la lumina o mica vena in lateralul abdomenului si au inceput sa se evidentieze si patratelele de mai jos care nu se vedeau deloc pana acum. Si o sa fac si cu greutati, am vazut la un baiat cum se fac, adica isi luase un disc de 5 kg, si il tinea la piept. Mersi de sfaturi.

| Menker a răspuns (pentru Anonymusx):

Foarte bine! succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Menker):

Da, iar proteine ( carne, branza, oua ) in cantitati mult mai mari decat un om normal, sa-ti asiguri necesarul proteic, evident ca ai nevoie de vreo 4-5 mese pe zi, cu 3 mese nu faci mare lucru

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

O sa incerc sa mananc cat mai multa branza, oua, carne, salate, fructe s.a.m.d. si sa renunt definitiv la porcariile de la magazin laughing Azi am facut si vreo 2km de banda la 10km/h si m-a oprit un prieten ca nu mai statea si sa ma grabesc sa mergem amandoi acasa. laughing

| Menker a răspuns (pentru Cosmin86):

Păi da...

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Si banuiesc ca prin oua te referi la oua fierte, nu omleta sau oua prajite ca am auzit ca nu sunt prea sanatoase. Zilele astea am mancat multe fructe, salate, multe lactate, lapte cu cereale din astea cu fructe confiate s.a.m.d. Nu prea am mai baut asa mult sucuri, multa apa, chipsuri si alte porcarii nu am mai mancat deloc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

Da. SI fierte, si omleta au aceeasi cantitate de proteine, doar ca omleta mai are ulei care nu e prea sanatos.

In primul rand multe proteine ( carne, branza, oua ), abia apoi salate, fructe, etc.

Prioritatea ta numarul 1 = proteine. Apoi carbohidratii. Apoi fructe, salate, etc.

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

A, pai eu mananc foarte mult omleta, branza, cascaval, beau foarte, foarte mult lapte, salate, fructe, carne mai putin si mai rar, pentru ca nu prea imi place, ca eu de obicei mananc ceva si imediat am plecat la fotbal sau la sala, si trebuie sa mananc ceva usor, daca mananc carne si plec la fotbal sau la sala, nu ma mai misc. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

"daca mananc carne si plec la fotbal sau la sala, nu ma mai misc", nu si daca mananci cu 2-3 ore inainte happy

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

O sa incerc sa mananc si carne, in rest mananc sanatos, am renuntat definitiv la sucuri, chipsuri si alte porcarii. Am inceput sa alerg zilnic la banda, de exemplu, azi, am facut exercitiile care trebuia sa le fac la piept, dupa care am alergat vreo 15 minute cu 10km/h adica vreo 2km si ceva. Apoi am facut 2 serii a cate 50 abdomene, apoi iar, inca 10-15 minute cu 11km/h de data asta, adica tot cam 2km, dupa care inca 100 si inca 2km si la 12lm/h si tot asa, crescand viteza dupa fiecare serie cu 1km/h pana am ajuns la 13. Adica azi am facut piept, am alergat vreo 6-7km pe banda si am facut si vreo 300 abdomene, peste 2 zile vreau sa fac si cu greutate abdomenele. Eu sunt slab, are ceva daca alerg la banda? ca eu vreau sa imi formez si o oarecare conditie, ca din primavara care vine vreau sa ma duc la fotbal.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

Nu, e bine ca alergi, iti imbunatatesti rezistenta, ceea ce e vital pentru fotbal.

De ce nu faci cardio cand termini tot antrenamentul pentru muschi sau in zile separate? Asa e cel mai eficient.

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Da, am mai fost cand eram mic si incerc sa imi refac conditia pe care o aveam. Si asa am facut azi, am facut piept, dupa care am facut cardio si 6 serii a cate 50 abdomene asa combinate. E vreo problema daca ma doare unpic in zona lombara acolo, e o durere asa cand ma intind, si asta de cand am inceput sa fac sala, tata imi zice ca asta se datoreaza abdomenelor prea multe, e adevarat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

Partial, de fapt se datoreaza faptului ca nu acorzi suficient timp de recuperare. Sa zicem ca azi faci abdomene ( sau alte exercitii pentru abdomen ), in cat timp o sa lucrezi iar abdomenul?

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Pai de exemplu, luni am facut 6 serii a cate 50 in total, si azi nu am mai facut deloc, maine o sa fac, ca e in program, si o sa fac si cu greutate. Cam odata la 2 zile fac, dar nu foarte multe, adica sa ma fortez. Si am facut cum mi-ai spus, am facut exercitiile care trebuia sa le fac dupa care am facut cardio, 2 serii a cate 20 minute prima serie la 11km/h si a 2-a serie la 12km/h si apoi inca o serie de 10 minute la 10km/h. Cu pauze de 5-10 minute intre ele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

Eu zic sa maresti la 3-4 zile distanta intre exercitiile pentru abdomen, si cardio mai rar, cand alergi se forteaza zona lombara, sau macar daca azi alergi, maine fa bicicleta sau stepper.

Zona lombara e foarte sensibila, cel putin acum, cand o sa-ti intaresti muschii din zona aia ( gen sa faci indreptari cu greutate mare ) o sa fie mai rezistenta, deocamdata trebuie sa-i acorzi mai mult timp de refacere.

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Alergare fac zilnic, si la banda si la bicicleta, si afara la fotbal zi de zi. Si nu ma doare foarte tare oricum. Azi am facut si abdomene cu greutate (5kg) la inceput serii a cate 50, apoi am scazut la 30 ca nu mai puteam laughing In total vreo 500. Si am facut si cateva serii cu ridicari de genunchi la piept stand in aer, dar alea sunt mult mai grele laughing Oricum in prima zi m-am cantarit si aveam 52, 4 kg si acum am aproape 54. Dupa 1 saptamana si cateva zile m-am ingrasat aproape 2 kg, e de bine sau? SI cum fac indreptari cu greutate?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

Cand iei in greutate nu inseamna neaparat ca te ingrasi, poti pune 2 kg de muschi sau 2 kg de grasime, tu alegi.

Sper ca te-ai cantarit dimineata, pe stomacul gol, nu? Ca asa, daca bei 2 sticlute de apa, cantarul arata 1 kg in plus lejer, sau daca esti balonat, sau daca ai mancat si nu ai fost la wc, etc.

Cel mai corect e sa te cantaresti dimineata, pe stomacul gol, odata la 2 saptamani

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Da, stiu asta, si asa m-am cantarit, dimineata, pe stomacul gol. Si in grasime nu am luat, asta e sigur, eu am stat toata iarna si primavara in casa, nu am iesit deloc, si mancam numai prostii si dulciuri si nu m-am ingrasat 100 grame. Asa e conformatia mea sa fiu slab si ma bucura asta. Si alerg zilnic la banda 6-7 km plus ce alerg la fotbal, oricat as manca nu m-as ingrasa. laughing Mi-a zis acolo un prieten un program pe care el il tine de vreo 3 luni si s-a schimbat total. De fapt mai putin de 3 luni in care s-a ingrasat 7kg si e complet schimbat. Luni - triceps, piept, marti - biceps, spate, miercuri - pauza, joi - abdomen, picioare, vineri - trapez, umeri. De programul asta o sa ma tin de acum incolo, si dupa fiecare antrenament minim 5km la banda. Cum fac de cam 1 saptamana. Si asa in unele zile, voi mai strecura abdomen, pentru ca acolo vreau cele mai multe rezultate. happy

| Anonymusx explică:

Si cum adica abdomene cu greutate, adica ce fel de exercitii. Pana acum nu am mai vazut pe cineva la sala sa faca abdomene cu greutate, imi puteti da un link cu niste exercitii? Adica cum fac, pun greutate pe piept si fac abdomene sau cum? :-s

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

Da, pe piept sau pe ceafa, un disc. Incepe intai pe piept, apoi muti pe ceafa, apoi maresti greutatea.

Mai e varianta sa lucrezi abdomenul la aparate, si acolo pui cuiul pe ce greutate vrei, sau la scripeti (la fel, pui cuiul ).

La ridicari de picioare fa pe liber deocamdata

| ionutovidiuu a răspuns:

Nu fa asa multe in fiecare zi. baga 6-7 serii a cate 15-20 de repetari si incearca sa le faci cu greutate deoarece daca tu faci abdomene fara greutate muschiul se invata asa si o sa arate patratelele frumos doar cand te incordezi fa cu greutate si rezultatele se vad si trebuie si o alimentatie sa te ajute. poti sa iei si proteine dar nu steroizi sau produse anabolizante pentru ca dupa ce te lasi de sala se vede urat si apropo proteinele te ajuta sunt suplimente de masahappy (si vezi sa nu fie aminoacizi alea slabesc adica dau jos din stratul adi-post)