| Aliadiere a întrebat:

Am facut sala 2 ani de zile. In curand o sa ma apuc de sala dupa o pauza de 6 luni.In timpu celor 2 ani de zile am luat mai multe proteine precum :pro mass, pro gainer,rapid mass,creatina,gain fast, tribulus. Cand m-am apucat de sala aveam 62kg 1.80. Dupa 2 ani de sala 75 kg 1.95, Acuma vreau sa iau ceva sa cresc serios in masa pentru-ca nu cred ca voi mai creste in inaltime am 20 de ani si de aceasta am crescut destul de greu. Spuneti-mi si mi-e o reteta m-am gandit la x-plode+creatina si o proteina cu carbohidrati daca puteti sa-mi spuneti una buna?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu mai zi "proteine", zi si tu suplimente. Ca fapt divers nu exista proteine bazate pe carbo, proteinele nu contine DELOC carbo, tu vrei suplimente bazate pe carbo.

Uite aici :

http://www.megaproteine.ro/......tina-300g/

18 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Salut

Ce ai enumerat tu acolo nu sunt proteine, primel 3 sunt weight gainere, creatina e creatina, iar tribulus este un stimulator de testosteron.

Iti recomand NO-Explode de la BSN ( oxid nitric ) :

http://www.megaproteine.ro/......ht-1-08kg/

Si o proteina buna :

http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

Stiu ca nu sunt toate proteine dar nu am mai stat sa le enumar fiecare la categoria lor, am scris tot ce am luat.In legatura cu proteina as vrea una bazata pe carbo pentru asta imi trebuie 1.95 m 75kg! Ms

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

Destul de bun serious mass dar si scump in acelasi timp! Ms o sa ma gandesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Scump? ALtele sunt mult mai scumpe, Muscletech Mass Tech e mai bun, costa 180 de lei si te tine 5-6 zile happy

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

Ce zici daca iau o cupa de serious mass pe zi?, nu 2 cum scrie pe sac!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Poti face si asa, daca mananci mult in rest. Asigura-ti 2 grame de proteine / kg-corp zilnic si 3-4 de carbohidrati ( din mancare + serious mass ) si o sa cresti ca lumea.

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

Gata, m-am gandit ce sa iau tonguero mass 6kg, x-plode, creatina si seara milk and egg ce zici e bine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Da. iei pro mass dimineata si dupa antrenament, xplode inainte de antr si milk & egg seara.

creatina n-are rost sa iei daca iei deja xplode

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

Normal trebuie sa iau 10 g de creatina pe zi nu cred ca x-plode are intr-o portie atata creatina...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

De ce trebuie sa iei 10 g? Mi se pare mult, ramai la 5 gr / zi

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

10 g de creatina se ia normal pe zi pentru rezultate happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Cu 5 gr am avut rezultate foarte bune. Daca e creatina de calitate ( gen creakic ) 5 gr sunt super suficiente, daca e o mizerie de creatina monohidrata, nici 10 gr nu ajung

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

Este creatina de la pro nutrition... xplode + creatina 10 g e destul de bine zic eu!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Ah, o creatina ieftina si proasta, ok, atunci ia 10 gr :)

Asta e creatina adevarata :

http://www.megaproteine.ro/Creatina/Muscletech-Creakic-180-capsule/

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

As vrea si eu sa stiu ce iei tu ce reteta iei in fiecare zi, si cate mese pe zi...si cam ce mananci?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Pai orientativ :

- dimineata : oua, branza, paine integrala, o rosie
- masa pre-antrenament : pui cu orez
- masa post-antrenament : curcan/pui cu cartofi, legume
- apoi la 3 ore o masa din fructe
- apoi la 2-3 ore : peste oceanic, legume
- inainte de culcare : iaurt, lapte ( dar masa asta nu o iau mereu, depinde )

| Aliadiere explică (pentru Cosmin86):

De cati ani faci sala, ce proteine iei?!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Adunat am 3 ani de sala. Dar am mai facut si alte sporturi ( kickboxing, inot, etc. ). Acum fac sala si skandenberg, pe viitor sper sa particip la competitii oficiale de skan happy

Am folosit mai multe, cele mai bune pentru mine au fost dymatize elite whey

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliadiere):

Nu mai zi "proteine", zi si tu suplimente. Ca fapt divers nu exista proteine bazate pe carbo, proteinele nu contine DELOC carbo, tu vrei suplimente bazate pe carbo.

Uite aici :

http://www.megaproteine.ro/......tina-300g/