| Eu1294 a întrebat:

M-am ingrasat 8 kg intr-un an, fara sa imi schimb alimentatia, oare va continua chestea asta? Voi continua sa ma ingras? Cand eram mica eram foarte slaba iar acum ma ingras brusc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonima6789777 a răspuns:

Incearca sa reduci portiile de mancare si fa sport! astfel nu te vei mai ingrasa.

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Va continua dar nu in acelasi ritm.

| Anonima6789777 a răspuns:

Daca ai pana in 15 ani e ok sa iei in greutate. Odata cu trecerea anilor automat trebuie sa luam in greutate chiar daca ducem o alimentatie echilibrata, depinde si de constructia ta. Greutatea fiecaruia depinde de gene.intre 20 si 60 de ani, majoritatea oamenilor se ingrasa in jur de 10 kilograme. Asta pentru ca nu mancam si nici nu consumam la fel la 20, 35 sau 50 de ani.
Inca un lucru, daca te-ai lasat de fumat este foarte posibil sa iei in greutate. O treime dintre cei care se lasa de fumat se ingrasa intre 3 si 4 kilograme, iar 10% dintre fostii fumatori se ingrasa mai mult de 10 kg. Atunci cand consuma nicotina, corpul arde mai multe calorii. Cand te lasi de fumat, nevoile organismului scad cu 200-300 kcal/zi. Mancand la fel cu mancai inainte, automat te vei ingrasa.
Trebuia sa dai mai multe detalii altfel nu o sa-ti pot spune ceva concret.

| Eu1294 explică (pentru Anonima6789777):

Nu fumez si nici nu am fumat, am 16 ani jumate

| Anonima6789777 a răspuns (pentru Eu1294):

Incearca sa reduci portiile de mancare si fa sport! astfel nu te vei mai ingrasa.