| alexandra85680 a întrebat:

M-AM STRICT LA STOMAC SAU? Bună. Va rog ajută-mă. Va rog răspundeți-mi dacă vi s-a întâmplat și vouă. Ma doare de 5 zile burta. Ma doare sus-jos de buric. Ma doare și pe lângă el. Ma doare și am și crampe. Nu ma doare încontinuu (e trecător) dar acum ma doare mai tare. Și cum am crampe uneori fac și fac moale. Ce poate fi? Credeți ca m-am stricat la stomac sau? Va rog răspundeți-mi. La medic am fost a spus ca nu am nimic. Ajutați-mă îmi e frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile din jurul buricului sunt in 99% din cazuri din cauza viemilor intestinali!
Crampele, gazele si scaunele moi sunt prezente, cand ai viemri intestinali.
Fa un tratament de curatare si vei scapa atat de viermi intestinali, cat si de durerile de burta.

| alexandra85680 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca sunt viermi deoarece eu am luat pastile ca să nu fac. Se poate sa fie și o enterocolita? Matele se aud și parca se aud cu apa cumva. Cred ca m-am stricat la stomac am mâncat săptămâna trecută caise și pepene

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandra85680):

Nici caisele si nici pepenii nu fac diaree dupa 1 saptamana!

Poti sa te minti tu frumos, daca nu-ti convine ce ti-am spus, este normal s atreci prins tadiid e negare, dar cum medicul a confirmat ca nu ai nimic, nu pot fiid ecat viermii intestinali.
Se stie ca, dupa 1 singuar doza de antivermin sau ce ai luat tu pentru ei, nu se va intampla nimic, uneori necesitand 3-4 repetii si minim 6 luni sa scapi de ei.
pe toata perioada cat faci tratament de vermi intestinali (atentie, sunt diverse tratamente pentru diversi tipuri de viermi) NU se mananca nimic dulce, nu se bea lapte, sucuri, iar spalatul la poponet se face automat in fiecare seara la culcare, la trezire si dupa fiecare scaun. Schimbatul chilotului s eface obligatoriu dimineata si seara, dupa spalatul cu apa calda si sapun.

Tratamnetul impotriva viermirlor intestinali trebuei sa-l faca si parintii si fratii sau bunicii care stau cu tine in casa, pentru a se evita recontaminarea cu ouale viermilor.
Scaunul WC-ului se spala dupa fiecare folosinta.
mainile se spala foarte-foarte bine cu apa calda si sapun, dupa fiecare mers la toaleta.

Deci, revin si-ti spun ca, sunt 99% sigura ca ai viermi intestinali si pana nu faci un tratament complet si corect, nu vei scapa de ei si nici de durerile de burta.

| Ryss a răspuns:

Eu nu cred să fie ceva grav.
Doctorul ăla e nebun. Mai bine du-te la spital, sau la altcineva. Poate îți face un film.
Şi eu aveam dureri de burtă tot în zonele alea, dar nu aveam crampe si nici scaunul moale, cred.
Or fi simptome diferite, deci caută pe altcineva.