| LaviniuA a întrebat:

M-am trezit mai dimineata si imi e asa greata.
Ce pastile sunt bune pentru greata de viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate esti gravida

| StoicAnalysis a răspuns:

Greata de viata? poate ai greturi de dimineata. Mesteca niste ghimbir si trece.

| StoicAnalysis a răspuns:

Aia e fizioterapie de unica folosinta, fatuca se referea la pastile/comprimate masticabile laughing

| Catrice a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Eh când nici pastilele nu merg, alegi soluția unicahee hee

| Sawarekh a răspuns:

Pentru Depresie, Sportul e cel mai bun remediu( iti zic din experienta )

Pentru greata, nu mai tine diete! Mananca sanatos si consuma magneziu.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna!
Pentru greață in general, Emetix sau Picaturi pentru greata si varsaturi Nausolvit, 20 ml.
Însă aici apare problema: De la ce provine greață? Este acompaniata de ameteli? Dureri de cap?
Daca tu spui ca te-ai trezit mai de dimineață, exista posibilitatea să nu fi dormit destul. Cel puțin 8 ore de somn pe noapte.
Acum cu căldura asta, bea multă apă. Iar pentru greata, recomandat este sa stai in postura de șezut, pe o canapea, un scaun sau chiar in pat, dar nu întins.
Magneziul este foarte bun pentru starile de greata, dar si calciul. Încearcă calcivid, calciu lactic sau fiolele de calciu care se dizolva in apă.

Dacă te referi la cealaltă latură, "greața de viată", recomandat este sa discuți cu un psiholog si să îi explici cum simți tu respectiva greață de viată.

Ai grijă de tine!winking

| carlyy1765 a răspuns:

Si eu am uneori greturile astea de dimineata. Sunt perioade de stres in care le am. Daca cumva treci printr o perioada stresanta se trag de acolo. Eu nu iau nimic, pur si simplu am avut o perioada cu greturi