| Marmote a întrebat:

Ma deranjează foarte tare zgomotul de motocicleta sau mașină de viteza când e turata la maxim. Am urechea prea sensibila sau ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este ceva normal. Mai ales la ore nepotrivite.

| Simpatic a răspuns:

Deranjant este ca nesimtitii isi pun tobe sport neomologate, sisteme prin care dau jos catalizatorul sau chiar sisteme de teava goala cap-coada care numai trec print-o toba finala pentru restrictionarea sunetului puternic, astfel ca masinile lor in loc sa sune frumos zbiara pur si simplu.
La fel sunt si imbecili de motociclisti care isi pun asa zice tobe sport, motocicletele prin ele insele fac zgomot mare pentru ca urca mult in ture, ele practic si de fabrica urla cand sunt in 11.000 RPM, daca mai pui si o toba sport cu atat mai mult va face un zgomot infernal.
Asta e tara plina de imbecili, daca nu avem o legislatie precum cea din UK sau Germania, daca te-a prins ti-a ars o amenda de mii de euro/lire si aduci si masina la forma stock.
La noi, de unde aplicare a legii, cine sa o aplice? garcea si RAR-ul?

| RxTx a răspuns:

Se cheama hiperacuzie
Este o boala cand pacientul aude prea bine si il deranjeaza pana si lucrurile pe care altii le considera normale.
https://www.audioalfa.ro/blog/172-hiperacuzia-ce-este-si-ce-pot-face

| Drimmero a răspuns:

E normal pentru ca zgomotele sunt enervante mai ales daca au toba stricata.

| Brizbriz a răspuns:

Poti sa le faci reclamatie la politie
PE BUNE, exista o limita legala de poluare sonora si MULTI o incalca
la mine pe strada, pana nu au pus bumpere (stau vis-a-vis de o scoala) nebuni imbecili accelerau la maxim din cand in cand crying

| NunuNini a răspuns:

E normal.
Doar nesimtitii nu sunt deranjati. Cei mai multi nu iau atitudine din lasitate, desi ii deranjeaza.

| Amvenitsăajut a răspuns:

Este normal. Dacă aduci pe cineva care a stat în liniște la oraș, nu doarme bine. Este doar vorba de ce ești obișnuit să auzi(sau să ignori) happy