| Elena1234456 a întrebat:

Ma doare cand apas in partea stanga a abdomenului (si uneori cand rad si fac miscari bruste). Am pipait si acolo este ca o chestie rotunda de marimea unei monezi de 10 bani. Ce ar putea sa fie? Credeti ca imi poate trece daca tin post negru (am auzit ca asa s-au vindecat si unii oameni de cancer)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| m00n a răspuns:

Eu n-am zis nimic de post negrurolling on the floorDoamne citeste frate tot ce scrie, nu te arunca asa, daca esti specialist uimeste-ne cu un diagnostic inteligent aici, daca vrei facem si un diagnostic diferential impreuna, poate mai invat si eu ceva ce nu stiu dejabig grin.Si da, in curand o sa fie meseria mea, deci zic ca totusi le am asa cat de cat cu analele medicinii, nu?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi o mica hernie.Dar cu probleme mari.Mergi la un consult de specialitate.

| CrazyTeenager a răspuns:

Nu cred, consulta un medic.

| m00n a răspuns:

Clar nu cu post negru.Chestia asta poate sa aiba 3 cauze:
1.Ai un chist pe splina
2.Ai splenomegalie si ce simti tu ca o moneda sa fie un panicul adipos impins spre exterior
3.Ai vreun diverticul ceva pe colon
Oricum ar fi e bine sa mergi la un eco.
Eu tind sa cred ca este splenomegalie pentru ca te doare la efort si la miscari bruste. Daca poti spune exact punctul unde te doar as putea sa-ti spun exact ce este, pentru ca fiecare organ are un anumit punct unde radiaza durerea

| CataC a răspuns (pentru m00n):

Postul negru vindeca doar cancer?
Doar daca esti in domeniul medical, nu vreau pareri neavizate.
Mersi
P.S. Oricum e o masura cam... radicala

| Zenithf a răspuns (pentru m00n):

Eu ma gandesc ca ar putea fi si o hernie, orice ar fi, ar fi bine sa mearga la medic.

| m00n a răspuns (pentru Zenithf):

Da,dar trebuia sa apara un sac de herniere ceva mai mare acolo... Eventual doar sa fie hernie la nivelul liniei semilunare a lui Spiegel si sa fie indirecta propriu-zisa(adica in sus) dar tot e prea departe...
Poate sa fie si o hernie produsa undeva la nivelul trigonului lombo-costal al lui Bochdalgk intre coasta aXIIa si port lombara
Poate fi trigonul lui Jean-Louis Petit pe partea laterala, dar nu stiu unde e exact durerea ca sa spun daca se incadreaza
Cam astea ar fi toate posibilitatile, dar daca nu exista sac herniat nu stiu ce sa zic...trebuia sa se umfle asa putin abdomenul in partea respectiva...dar e doar o galma bine delimitata, intelegi?

| m00n a răspuns (pentru CataC):

Eu n-am zis nimic de post negrurolling on the floorDoamne citeste frate tot ce scrie, nu te arunca asa, daca esti specialist uimeste-ne cu un diagnostic inteligent aici, daca vrei facem si un diagnostic diferential impreuna, poate mai invat si eu ceva ce nu stiu dejabig grin.Si da, in curand o sa fie meseria mea, deci zic ca totusi le am asa cat de cat cu analele medicinii, nu?