| Infernia a întrebat:

Ma gandeam intr-una la un lucru sau trebuia sa mi-l imaginez de mai multe ori pentru a scapa de acel gand, dar dupa ce mi-l imaginam stateam cateva minute linistita apoi iar revenea. Voi aveti astfel de ganduri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Aceste ganduri reprezinta disfunctia umanitatii moderne. Se numeste "zgomot mental" si nu doar ca este neproductiv dar este si daunator deoarece solicita atentia ta si implicit consumul de energie vitala. Daca aceste ganduri repetitive sunt negative, atentia ta pe ele face ca energia vitala ce curge prin corp sa fie obstructionata si astfel aura ta energetica este afectata. Precum stii, boala apare in interior iar apoi se manifesta la exterior.
Este un lucru bun pentru ca incerci sa il constientizezi insa daca faci asta cu scopul de a-l goni sau de a te razbuna pe el, nu procedezi corect. Incearca sa fii impartial/a atunci cand observi ca gandesti involuntar, nu judeca ceea ce se deruleaza in mintea ta ca fiind bun sau rau. Ci observa faptul ca ceea ce se deruleaza nu este gandit intentionat de tine; in timp ce observi acest lucru incearca si percepe, constientizeaza si corpul tau, prezenta ta ca Observatorul propriei minti. Cu timpul aceasta practica iti dezvaluie mai multe si te conduce dincolo de minte si Ego, te conduce catre Sinele tau Superior, sau in termeni populari, catre pacea lui Dumnezeu. Experimentand ajungi sa te cunosti mai bine si aduci liniste si pace nu doar in viata ta ci si in a tuturor celor cu care interactionezi si totodata si in lume. Este o practica foarte puternica : constientizarea. Trezirea (iluminarea) inseamna despartirea de gandirea involuntara si ancorarea in prezent, in Acum. Intelegi mai multe daca citesti Puterea Prezentului sau Puterea lui Acum de Eckhart Tolle http://spiritualitate.net/viewtopic.php?f=16&t=43 pentru download