| darkgirl58 a întrebat:

Ma inteapa si doare sub coasta stanga din spate la vreo 5 cm sub ma inteapa rau nu pot sa ma aplec ce se afla acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peticel20 a răspuns:

Pot fi trei situatii:
1.un junghi intercostal de la o miscare facuta gresit, o intoarcere brusca, un stat in curent, aer conditionat etc.
2.un junghi e colon, ceea ce inseamna ca ai putea fi constipata sau colonul iti transmite ca urmeaza sa ai nevoie la baie.
3. splina daca ai facut efort (carat, alergat, mers mult sau urcat)
Repaos la pat si lichide multe. Daca e splina, dupa ce te odihnesti putin ar trebui sa treaca, daca e colonul, dupa ce te duci la baie trece. Daca te doare si cand respiri e clar unghiul intercostal si trebuie sa stai la caldurica. Daca nu trece de la sine in 2 zile, du-te la doctor. Peace!

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Poate fi o nevralgie intercostala poti lua un antiinflamator-diclofenac 50 mg daca ai peste 12 ani.

| peticel20 a răspuns:

Pot fi trei situatii:
1.un junghi intercostal de la o miscare facuta gresit, o intoarcere brusca, un stat in curent, aer conditionat etc.
2.un junghi e colon, ceea ce inseamna ca ai putea fi constipata sau colonul iti transmite ca urmeaza sa ai nevoie la baie.
3. splina daca ai facut efort (carat, alergat, mers mult sau urcat)
Repaos la pat si lichide multe. Daca e splina, dupa ce te odihnesti putin ar trebui sa treaca, daca e colonul, dupa ce te duci la baie trece. Daca te doare si cand respiri e clar junghiul intercostal si trebuie sa stai la caldurica. Daca nu trece de la sine in 2 zile, du-te la doctor. Peace!