| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva?

De azi am temperatura, am luat algocalmin si paracetamol si mi-am pus pe frunte compresa cu apa rece cu otet, dar temperatura tot nu trece.

Ce sa fac?
Nu mai pot.
Ma simt ca si cum as fi slabit iar atunci cand pāşesc ma ametesc de cap.

Medicul de familie nu vine in sat pana marti.

Ceva remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce nu mergi la urgente?

| zăGhost a răspuns:

Pe langa asta, fa dus cu apa calda (cum faci de obicei, nu apa fierbinte). Asa va scadea febra o vreme. Daca persista febra mare si maine, mergi la urgente.

| Kevinn2000 a răspuns:

Daca maine dimineata sau dupa amiaza te simti mai bine si te poti duce la farmacie, sau daca poti trimite pe cineva la farmacie sa cumpere " algocalmin solutie injectabila metamizol sodic " asa scrie pe ea. Este o fiola mica la care se rupe capacelul si se bea cu apa, sunt aproape sigur ca se bea cu apa, n-am mai luat de mult. Chiar daca scrie injectabil pe el, nu stiu de ce scrie asa.
Cel mai bine este sa intrebi cel / cea care vinde la farmacie.
Aceasta fiola se ia cand ai febra maricica, sa zicem 38-39.
Trebuie sa dormi 8-9 ore pe noapte.
Poti sa pui acum niste apa fierbinte in lighean, pui sare in apa si le ti cam vreo 5-10 minute in apa picioarele.
Bea ceaiuri calde.
Fa baie aproape fierbinte la 7 dimineata ( depinde la cat te pui sa dormi, dupa cum am zis, trebuie sa dormi cam 8-9 ore ).
Si o baie seara pe la 8. ( baie cu aburi daca se poate )
Mananca fructe de padure sau ceva care contine asta la micul dejun, iar dupa amiaza sa mananci ceva picat, sa zicem un ardei cu ciorba sau ce vrei tu.
( Nu stiu daca va functiona tot 100%, dar am citit pe net unele informatii din acest raspuns )
Insanatosire grabnica. happy

| crud a răspuns:

Algocalminul se alterneaza cu paracetamolul sau cu nurofenul la 4 ore. Nu e bine sa iei medicamentele mai des. Racoreste pielea si talpile cu apa si otet. Bea multe ceaiuri, cu lamaie si miere pentru ca hidratarea este foarte importanta. Daca doare gatul, da-te cu albastru de metil si pune cartofi rasi, cu spirt la gat, infasoara cu un fular/esarfa.

| Lucian2473 a răspuns:

Nu mai sta asa si cheama salvarea. Pe moment, daca gasesti ceaiuri gen Theraflu, ajuta foarte mult.

| Jigokunokishi a răspuns:

Cat ai temperatura? Daca nu e foarte mare stai in pat si continua cu ce ai luat pana acum. Te doare gatul sau ceva?

| gaby1876 a răspuns:

Daca tusiti..trebuie sa va duceti la urgenta ..prietenul meu la fel a patit a avut febra 40 timp de 2 saptamani, tusea, transpira si am mers la urgenta si a avut bronsita.o saptamana a facut injectii! Sper sa fie util sfatul meu..MULTA SANATATE!

| Claudia12357 a răspuns:

Este probabil din cauza gripei, sugerez sa vizitezi doctorul.