| 0k8 a întrebat:

Ma simt obosit, plictisit de viata fara niciun chef de a ma ridica din pat, ma consider un esec care nu va putea realiza nimic in viata, ma gandesc la consumul de drogusi, nu pot vorbi cu lumea deschis am o singura persoana cu care pot vb orice iar cu aceea pot vb decat online.
Nu am cine stie ce probleme acasa ( certuri micute ca oriunde), nu sunt abuzat, am prieteni cativa, dar am, nu inteleg nimic nu ma motiveaza nu ma intereseaza riscurile uneori simt ca numai pot sa tin masca asta de copil linistit pe fata efectiv cedez, exact ca acum, nu imi pot face o prietena efectiv nu pot vb cu fetele imi e frica de refuz mereu ma simt in plus, si efectiv simt ca numai pot pana acum mi-am gasit alinarea in jocurile pe calculator acum nici astea numai ajuta ce pot face simt ca cedez mental nu imi suport viata. Sunt foarte antisocial daca nu sunt bagat in seama imi e teama sa bag eu ce as putea face nu vreau sa ma duc la pshiholog sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Antisocial sau asocial nu esti fiindca TU iti doresti sa socializezi. E normal ca acum jocurile sa nu mai aibă efect asupra ta fiindca ele doar acopereau un gol launtric. Prietena nu ti faci dacă nu dai piept cu frica,care înseamnă curaj. În viata,cum ai parte de succese, Ai parte si de eșec. Se vede ca tu nu n ai parte de câștig, ca nici nu stii sa pierzi. Te inteleg sa stii. Asa am fost toti cândva. Nu, drogurile iti vor complica mai tare viata si daca acum nu cedezi, Cand te vei droga sigur vei ceda. Eu zic sa lucrezi mai mult cu tine si sa ÎNVEȚI să ti infrunti fricile! Crăciun fericit!

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai dat singur un răspuns prost! Nu vrei la psiholog. Nu te omoară! Mai repede te omoară drogurile, decât psihologul.
Nu ești singurul din păcate, din generația voastră, care are astfel de situații.
Voi nu mai stați în fața blocului, nu mai bateți mingea la bloc, nu mai socializați. Ești de la bloc, dintr-un oraș. Dacă ai fi copil țăran, nu ai avea astfel de situații neplăcute.
Acum, mergeți la școală, veniți acasă și în casă rămâneți. Asta este situația. Iar, dacă nu accepți, măcar psihologul școlii, singur vei eșua din păcate!

| 0k8 explică (pentru romeo78):

Traiesc la tara, dar daca traiesti la tara nu inseamna ca esti taran.

| romeo78 a răspuns (pentru 0k8):

Dacă citeai cu atenție, nu am făcut vreo discriminare. Mă repet, am spus că în prezent copii care trăiesc la țară, nu se confruntă cu problemele celor crescuți la oraș! Căci, cei care sunt la țară socializează mult mai mult decât o fac cei care trăiesc la oraș și după ce vin de la școală, rămân acasă, la lecții și apoi în fața calculatorului!
Cei, de la țară, când vin de la școală, fac lecții, dar nu rămân în casă, căci de multe ori nu au acces la internet, tehnologie ca cel de la oraș!
Copii de la țară de acum, sunt cum erau toți copiii de acum 20-30 de ani în urmă!

| Crackman a răspuns:

La fel ram și eu.
M am schimbat, am ieșit mai des și acum viața a intrat in normal.
Am munca, 2 prieteni, o iubita și îmi văd de ale mele.
Dacă te lași prada eșecului și mai faci orice alta prostie nu demonstrezi decât slăbiciunea cu care ai confruntat problema.
Nu uita dacă nu poți schimba lumea fi tu cel ce se schimba.

| Teo29 a răspuns:

Mergi totusi la un psiholog, cauta unul cu care sa te simti bine sa discuti!