| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

De câte ori pornesc și eu televizorul și mai nimeresc pe un canal de știri, aud mereu de acest caz din Caracal.
Asta m-a făcut să urăsc și mai mult România.
Nu v-ați plictisit de toată „chestia" asta?
tongue
Eu simt că efectiv „cedez emoțional".

49 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un caz mediatizat devoalat, de aici se pot învăţa multe.
Niciodată nu trebuie să afirmi că te-ai plictisit de un necaz atât de nimicitor, să îţi pierzi un copil nu se poate descrie în cuvinte ce se află în sufletul părintelui respectiv.
Pa, pa.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Legiuitoarea):

Bună.
Da, de acord.
Am senzația că acest caz este prea „mediatizat".
Ar trebui să ne spună (cred) doar rezultatul final, nu atâtea detalii care pentru famiile în cauză n-ar avea nici o „relevanță."
„Pa, pa."

| Legiuitoarea a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Bună din nou.
Nu are relevanţă pentru familie? Greşit!
Tocmai această cercetare la faţa locului poate conduce la aflarea adevărului, în terminologia criminalistică este cunoscută drept traseologie/ CFL, legiuitorul penal român trage la raspundere persoanele care încalcă normele de convieţuire/conduită socială, bunele moravuri prin legea penală cu normele ei sancţionare, de trimitere la alte norme aplicabile, etc.
Prin primul izvor, Constituţia României, omul are dreptul la viaţă!
Pa, pa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si ce o sa faci atunci cand se ajunge sa "cedezi emotional"? (Ca fara ghilimele nu se poate, nu?)

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru DoarBogdan):

Nu știu, ceea ce știu e că nu o să mă mai holbez la știri atât de mult laughing
Sfintele mele ghilimele „"winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu te mai uita la stiri, mai bine uitate pe discovery sau national geografic, Romania e o tara plina cu oameni bolnavi mentali de aia nu ne mai suporta nimeni

| Plato a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Si cand chiar era cazul sa le pui, le-ai uitat. Ghilimelele astea „sfinte", n-o fi chiar sfinte, nu? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce pornesti tembelizorul? DE CE? Eu am renuntat la el prin 2001 si ma simt excelent fara.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si eu la fel, dar oricum e plin internetul de stiri, s-au mutat toti pe net.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru GabiDumitrescu):

Și eu am renunțat la el prin 2017-2018, dar am vrut și eu să „trag un ochi".
Acum, de fiecare dată când trec pe lângă ceva televizor deschis, Caracal aud peste tot!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pai de ce ai teveu in casa? De abonamentul TV pe un an faci frumos un weekend la munte!

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru GabiDumitrescu):

Părinții mei se mai uită câte odată, dar sincer eu m-am săturat de el.

| Freya1 a răspuns:

Pentru că o lălăie aşa de dragul ratingului. Nu vor să zică o dată că alea sunt moarte şi ăla e un criminal pentru că se duce audienţa, oameni îşi pierd interesul iar unchiul fetei nu îşi mai poate face loc în politică.
Cred că ştiu de mult rezultatele clare dar tot mai băga câte unu ce stâlceşte cazul să o mai ţină aşa o perioadă că ei îşi scot bănuţi şi e trist că fac asta pe spatele unor copile ce sau chinuit.

| Plato a răspuns (pentru Freya1):

Esti tu chiar asa sigura ca sunt moarte? Luiza da, cred si eu, dar la Alexandra nu cred ca e asa simplu. Si eu cred ca sunt sanse ca ea sa fie inca in viata.
Ideea e ca, fie moarta sau in viata, trebuie neaparat gasita, macar sa avem siguranta ca nu au dus-o sa fie sclava pe undeva.

| Freya1 a răspuns (pentru Plato):

Primul test adn care să făcut a fost al alexandrei, e moartă şi se ştie clar. Singurele dăţi când a minţit criminalul a fost atunci când a amânat ancheta şi să gândit că poate nu le găseşte şi îi scurtează pedeapsa.
Tu nu ai auzit când a zis "hai că v-am plimbat destul vă zic şi unde e luiza"? Şi dacă ar fi dus-o în străinătate tot a omorât-o pentru că e prea mediatizat căzu şi e frică mare.
Nu zice nimeni să nu se afle adevărul, dar deja se aberează mult doar să îşi facă ei audienţa.

| Plato a răspuns (pentru Freya1):

Test adn? Ala facut in România? Ma faci sa rad. Tu chiar mai crezi vreun cuvant al unei instituții românești? Nu te-ai prins ca românii sunt niște nenorociți fara scrupule, capabili de orice? Crezi ca nu sunt in stare sa minta in legatura cu probele adn?
Sa refaca proba, in străinătate. Daca aia zic la fel, cred si eu. Pe români eu nu ma bazez.

| mgtow a răspuns (pentru Plato):

Prin bari Italia se baga la produs minore romance intre 15-16 ani si le face alt CI asa ca posibil sa fie acolo daca ar fi in viata

| Freya1 a răspuns (pentru Plato):

Am mai spus încă o dată şi mă repet. Sunt două fete simple, sunt multe fete de vârsta lor pe care interlopii şi mafioţii le pot racola fără să le răpească sau să îşi facă probleme cu legea, nu cred că se risca o întreagă mafie pentru două fete.
Proxeneţii au o grămadă de metode prin care ademenesc fete şi femei pentru produs, pe majoritatea le ia din rândul celor care nu sunt căutate, celor mai sărace şi uşor de prostit. Iar fetele astea două nu par să fie aşa. Ei ca să ducă fete la produs îşi urmăresc pradă, iar dacă este una mai sărăcuţa o ajută să îşi găsească de muncă pe dincolo şi pe urmă le nenorocesc. Iar dacă nu folosesc metoda loverboy (le seduce şi merg de bună voie) nici de cum nu băga un moş sifilitic şi dubios ce stă într-o casă luată din filmele de groază şi vinde fier vechi. Plus că dacă era să le răpească pentru prostituţie erau duse nu le ţine acolo, nu apucă să sune la 112 pentru că aia nu erau aşa proşti să lase un telefon la îndemână şi să mai şi sune ei în ziua următoare la părinţii fetelor să le zică exact asta, că sunt duse în străinătate când ştiau că în următoarea secundă ei puteau să înceapă urmărirea internaţională sau să îi controleze la vamă (că poate ne surprindeau ai noştri şi făceau asta).
Chiar mă frapat o chestie, cineva într-un comentariu spunea "ba da mai uitaţi-vă la seriale şi deşteptaţi-vă" păi asta e şi problema, prea multe filme.
Nu zic că am încredere în instituţiile noastre, dar mi se pare prea trasă de coda toată ancheta asta.

| NLS a răspuns (pentru Freya1):

"Plus că dacă era să le răpească pentru prostituţie erau duse nu le ţine acolo, nu apucă să sune la 112 pentru că aia nu erau aşa proşti să lase un telefon la îndemână şi să mai şi sune ei în ziua următoare la părinţii fetelor să le zică exact asta, că sunt duse în străinătate când ştiau că în următoarea secundă ei puteau să înceapă urmărirea internaţională sau să îi controleze la vamă."

Foarte corect!
Si eu aveam la inceput in minte o intreaga retea, fie de prostitutie, fie de trafic de organe, (mai ales cand am auzit de acel Tonel din Bold) insa prea multe chestii nu se leaga, si incep sa cred ca a actionat singur.

| Freya1 a răspuns (pentru NLS):

Eu merg oricum pe premiza ca e un obsedat sexual cu probleme care s-a speriat. Oricum se vehiculează ca in Italia a avea o amantă la a cărei fica s-a dat si asa s-au despărțit.In tara vecini spun că se îmbată si se lua de femei.Prieteni lui spun că despre fetele si femeile pe care le lua la ocazie vorbea urat si tot felul de prostii avea frate apucături tipice de om frustrat ce are o parere proasta despre femei și să gandit ca prinde o prospatura tânără, iar cand nu i-a mers planul a facut ce a facut.
Iar eu din cate stiu ambele fete erau virgine, iar proxeneți vand virginele pe bani grei, daca avea de gând să le vândă de ce le-a violat el? alexandra a spus la telefon asta.

| NLS a răspuns (pentru Freya1):

Foarte plauzibila aceasta varianta, cand lucrezi pentru mafioti, te comporti cat mai linistit in societate, astfel ca nimeni sa nu poata banui ceva despre tine.

insa raman intrebarile celelalte :
fara nici o legatura cu ce a iesit din gura avocatului sau a unchiului, mie, personal, mi se pare ca:
anchetatorii trag de timp, exista foarte putina transparenta, cat despre cele aproximativ 19 ore - nu voi intelege niciodata: DE CE?
Si s-au comis chiar abateri de la legi si reguli:

politist acuzat in primavara de proxenetism a pazit casa in primele 1-2 zile dupa ce l-au ridicat?
https://ciao.ro/......-persoane/

http://realitateaoltului.ro/......-persoane/

alt politist pe care il cunostea a discutat in particular cu el, inainte sa recunoasca crimele.
iar apoi, numarul aceluiasi politist e gasit in telefonul lui.

https://evz.ro/......-greu.html

Si nici de ce nu recunoaste si minte inculpatul, daca a fost pe cont propriu (ba a schimbat data cand a ucis-o pe Luiza, ba ca cenusa ii apartine, cand cercetarile au indicat altceva).

Si abia azi au gasit haine de dama, printre gunoaiele din curte, ce apartin celor doua... si nu numai lor. Ce fel de ancheta de r###t e asta?

| Freya1 a răspuns (pentru NLS):

Iti spun eu cam cum vad ca stau lucrurile.Cei de la poliție și status habar nu aveau cum sa localizeze o persoana si nici nu si-au prea batut capul mai ales polițistul ce a crezut ca e o gluma mai degrabă si ii era lene sa se deplaseze sa se asigure.Nu le-a pasat nici macar ca cu câteva ore înainte o familie isi declara fata dispărută,pentru ca in capul lor sau gandit cum sa si spus că fata a plecat cu vreunu si nu are cum sa sune ea la politie sa anunte ca cineva a rapit-o, probabil nici in mintea lor nu puteau concepe ca cineva este asa prost sa lase un telefon langa victima răpită si violata asa ca li s-a parut trasa de coda si nu sau deranjat.
Pe urma cand au vazut ca fata resuna si nu e o gluma au inceput sa caute dar din cauza ca nu au localizat victima cum trebuie au început să apeleze la persoane din anturaj dubioase sa afle daca nu cumva l-a vazut pe vriunu ducând o fata recent acasa sau etc sa aiba o pista, iar o dată ajunși la casa lui dinca procurori ne fiind siguri ca e acolo s-au temut să intre pentru ca au mai avut probleme cu cazul sorinei cand au intrat peste ei in casa si s-a facut tam tam asa ca au ramas la poarta si poate ca daca dinca nu recunoaște nici azi nu se știa că el e cel cu care a mers fata cu masina.
Pe polițistul acela pe care la chemat el cel mai probabil il cunoștea bine din cauza a mai făcut el ceva scandaluri, ceva tampeni, manari cu fier etc si la scos si atunci se simțea mai comod sa discute cu o fata cunoscută decat cu niste anchetatori străini ce ii tin becu in ochi.Ala era polițist il putea ajuta cum sa vorbeasca si nah.
Acuma se bate pasul pe loc pentru ca nici nu stiu de unde sa înceapă si unde sa termine,ii cam depășește situația si sunt la mana lui dinca. Daca dinca zice acolo am ascuns osu se gaseste, daca nu mai împing două trei pungi prin curte sa nu zica cineva ca nu fac da nu se ostenesc ca pana la urma a ceda el si a spune mai concret ce si cum.
De unchiul fete nu prea vreau sa vorbesc pentru ca mie mi se pare ca el încearcă mai mult sa se ridice pe el, sa isi faca reclama si sa isi asfalteze drumul lui spre politica, pentru ca el nici macar nu e unchiul ei ci fostul soț al verisoarei mamei alexandrei si mai nou oricum vorbeste doar despre politica nu despre nepoatasa.
Dacă atunci când sa anunțat dispariata polițiști acționau si căutau camere de supraveghiere sau întrebau rechinii ce stăteau acolo la ocazie daca au vazut fata mai repede ajungeau la ea, dar ei asteapta 48 de ore cand un minor dispare de acasă.

| Celcestietot a răspuns:

Lasa, ca de pe 10 August vei avea ocazia sa vezi si altceva pe canalele de stiri laughing

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Mai am aproape o zi laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Hehe laughing

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Să vedem ce a fi de nervii mei mâine rolling on the floor
Doamne, trăznește-mă!
winking

| Sofer a răspuns:

Bine ca nu ma uit la stiri...

| aXy99 a răspuns:

Nu mai folosi atatea ghilimele ca cedez si eu. Psihic.

| laSoledad a răspuns (pentru aXy99):

Las ca stiu eu unul care nu le foloseste destul, de m-a indus in eroare laughing

| Plato a răspuns:

Iti sugerez sa nu mai urmaresti stirilea alea de la ora 5, nu-ti fac bine deloc, mai ales la varsta ta.
Plictisit? Nu cred ca e termenul bun. Sunt de-a dreptul scarbit de tot ce se intampla in tara asta fabuloasa dar plina de oameni de rahat. Totul pleaca de la egocentrismul romanilor, lipsa de empatie: "eu sa am, de restul' ce-mi pasa mie?", "noi sa fim sanatosi" etc etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ba da, cu toii ne-am plictisit si aceste sitri pe care le repeta sunt ca sa bage frica in oameni in legatrua cu crimele si traficul de carne vie adica sa se joace cu mintiile oamenilor. Probabil ca aceste stiri sunt un semnal de alarma catre toate fetele tinere care merg la ocazie.

| StrongHeart a răspuns:

Nu mai porni televizorul,eu platesc cablu si nu ma uit niciodata la Tv, rareori ma uit pe nat geo wild, pentru ca imi plac documentarele despre salbaticie, animale, etc.dar in general astea sunt stirile astea sunt facute sa te tina intr-o stare de frica, asa cum a fost 11 septembrie si George W TUFIȘ a iesit in public sa ne spuna sa nu ne facem griji, sa facem cumparaturi...pe bune? Deci stiu ca te ingrozesc astfel de stiri si pe mine m-a ingrozit,pe toata tara ne-a ingrozit,dar mai stiu ca exista o Romanie frumoasa,buna, plina de oameni capabili si iubitori, care sar in ajutor, eu sincer prima data cand am auzit stirea nici nu voiam sa aud, stiam ca e o crima, nu stiam exact ce...toate violurile,crimele,furturile,bataile, toata violenta etc
La televizor ne fac sa nu vedem realitatea, ne pun intr-o stare de frica, ai impresia ca toti sunt impotriva ta, cand de fapt viata e frumoasa si merita traita
In general imi ocup timpul cu alte chestii decat sa ma suga de energie toate stirile astea negative, parerea mea

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru StrongHeart):

Pe mine știrile astea mă fac să urăsc România și să „detectez" doar „frustrați", „ignoranți", etc printre români.

| StrongHeart a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Incearca sa nu te gandesti la asta, desi e greu ca auzi peste tot

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu am televizor, dar ascult știrile la radio. E mai odihnitor decât televizorul. Durează 5- 10 minute si afli cat de la tv intr-o ora.
In urma cu vreo patru zile am fost la o vecina de 87 de ani după apa si acola se mai afla o alta vecina de 86 de ani si discutau de cazul Caracal. Cea de 86 de ani zicea ca cele două fete ar fi fost răpite si omorâte pentru organe, trafic de organe. Sa fie oare adevărat? Amândouă au televizor, si fiind singure toată ziua urmăresc emisiunile de știri. Ieri la știri am auzit eu cand au anunțat ca se verifica toate cele 4 telefoane si leptopul, si ca pe un telefon ar fi făcut călâul tranzacții cu bani. Din fier vechi nu putea face așa ceva.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru TamplaruAnisoara):

Aoleu! Eu îmi lăsam televizorul să vorbească pe fundal ca să aud și eu ceva și n-am fost atentă, dar când eram atentă, auzeam doar „Caracal", „Gheorghe Dincă", „Bărbatul în vârstă de 66 ani", „criminaliștii", etc.

| laSoledad a răspuns:

Stai sa apuci la stirile internationale, hehe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mă mai uit deloc la ştiri.Am cam rămas cu "sechele" de când eram mai mică şi stăteam la bună-mea care nu ştia (şi nu ştie nici acum) nimic altceva decât ştiri, "Mireasă pentru fiul meu" şi parcă mai sunt vreo câteva emisiuni de genul că are mai multe la care se uită(nişte mizerii şi astea, părerea mea), nu ratează nici una.Nu îmi place să mă uit pentru că zilnic văd aceleaşi lucruri : accidente, crime, violuri, sinucideri etc. şi parcă pic în depresie de fiecare dată după ce văd asemenea grozăvii, uneori îmi strică efectiv toată ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Si eu sunt la fel. Mi a ramas toata stirea in minte si numai asta se difuzeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea deja exagerează cu cazul ăsta de la Caracal.Sunt moarte fetele,ce mai...Să-l bage odată pe Gigel ăsta în pușcărie.Oricum,dacă ar mai fi fost vii,cu siguranță ar fi murit din cauza foamei,lipsei de oxigen etc. Terminați odată cu chestile aștea gen „autorițile-s de vină,bla bla bla "că ele așa au fost de la început. Păcat de țara asta de desrăbălați, sunt mai mulți incompetenți decât deștepți. Când se vor mai deschide ochii României?

Eu zic ca deocamdată să înceteze lumea cu detaliile aștea slabe, că ne trabă detalii ca lumea de mari.Cât despre apelul Alexandrei, e fake. Prima dată zice „Vine, Vine "...Cine vine? Să nu mai zic că mai târziu nimeni nu mai zice nimic că vine, s-au n-a fost prinsă. Păcat de țara asta...

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Eu cred că România tot așa va rămâne! Dacă te uiți la răspunsurile mele câștigătoare, o să vezi că am răspuns că România „involueaza". N-am apucat să scriu mai mult, deoarece eram conectată de pe telefon, dar aveam destule de zis. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Păcat de țara asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Măcar să ne amintim de vremurile alea bune... Când aveam muzică bună, când eram tineri, când aveai la ce video-uri să te uiți, când lumea era mai tânără ...Acum,acum totul se bazează pe prostii și oameni destrăbălați. Muzică bună nu mai avem,glorie nu mai avem,dar avem youtuberi leneși, avem muzică proastă și falsă, avem o grămadă de săraci, avem niște autorități incompetente, avem vedete destrăbălate, avem populația țării în minus.Ce ți-ai mai putea dori?

| chuckmanson a răspuns:

Tot ce știu este că motto-ul oficial al poliției romane este: *** te descurci și tu!

| brokxy a răspuns:

Mie imi place criminalistica si psihologia criminala asa ca ma distreaza rolling on the floor rolling on the floor

| christine99 a răspuns:

Money, money si audienta. Poti schimba canalul, banuiesc ca ai telecomandawinking

| lilith16 a răspuns:

Eu deschid pe desene(:

| wawadkaods a răspuns:

Stai calm, in cateva zile dispare si chestia asta cu caracal.