| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, efectiv nu mai suport, imi vine sa fug de acasa sa nu mai vin niciodata, am venit in vacanta cu toata familia in Romania de urgenta ca bunicul meu e in stare grava la spital si noi stam 5 oameni intr-o camera si efectiv de 3 saptamani de cand sunt aici numai stres, batai si certuri in fiecare seara. Simt ca nu mai suport deloc, nu mai am pofta de mancare, nu mai am chef de viata deloc, nu pot sa ies pe afara ca nu am unde si e super frig, trebuie sa stau in intr-o camera plina de stres, certuri si batai. Simt ca cedez si nu doar acum dar toata viata mea, tot ce mi-am dorit de la viata asta a fost pace, ceea ce nu am avut deloc in copilarie sau acum si am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Încearcă să nu-ți mai pese. Oricum tu nu ai nicio vina, nu ești responsabil de nimeni, nu poti rezolva nimic, așa că, mă bine te detașezi complet.

Când ii vezi case ceartă, nu te implica, părăsește locul, du-te in altă cameră, etc.

Încearcă să socializezi cat mai mult sa elimini stresul.

Baftă

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa e viata.
Trebuie invatate lucrurile grele si sa ne bucuram cand viata e mai linistita!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu ai parinti? Ei trebuie sa gaseasca solutii nu noi

| thunder11 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce solutii daca ei se cearta non stop

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru thunder11):

De la ce se cearta? Beau? Au datorii? Ca din asa ceva ies scandaluri lipsa banilor, datorii etc, tu nu ai mătușă unchi, mergi la ei si lasa i sa se certe pe ai tai sanatosi cît or vrea.

| thunder11 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am deloc unde sa merg decat in camera asta blestemata ca altfel nu am cum sa ii spun, motivul este foarte complicat de explicat poveste lunga

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna la protectia copilului explica le situatia si ei te vor ajuta deoarece esti minor, alta solutie nu ai

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu parintii tai, ca sunt singurii care te pot ajuta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Familia ta nu prea a gandit toata treaba asta, nu? Adica, poate era intelept sa vina numai doua persoane care sa aiba grija de bunicul, nu tot familionul? Iar restul sa va cazati in alta parte.Sau asa se intampla in fiecare vacanta cand reveniti in Romania?

| Furnicuta000 a răspuns:

Imi pare rau dar de ce trebuie sa stati 5 intr-o camera?

| Sophieka a răspuns:

Ambitioneaza-te ca la 18 ani sa iti gasesti un loc de munca in strainatate care ofera si cazare si sa iti continui studiile.

Invata din toate mizeriile acestea si cauta sa te faci un om adevarat si cu, caracter.

| Sophieka a răspuns:

Exista telefonul copilului 116 111, asta in cazul in care doresti sa fi luat in centru de plasament.
Poti nimeri intr-un camin bun, sau intr-un camin la fel de prost ca situatia in care te afli acum.

| Sophieka a răspuns:

De asemenea, mai exista un numar unic pentru abuzuri si probleme in familie : 119

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e si la mine acasa. Incearca sa te muti la niste colegi de la scoala sigur daca le spui situatia ta te ajuta parintii lor. Sa nu incerci sa rezolvi acolo ca n-are rost asa e si maica-mea nici nu conteaza ca nu are dreptate ea o tine pe a ei si buna. Nu socializa deloc si incearca sa nu stai in casa cu ei decat daca dormi. Azi e stres maine nu stii ce pot sa iti faca e periculos.

| Alecsandru322 a răspuns:

Din păcate cam asta e o mare parte din România. Trebuie sa fii tare și va trece tot calvarul asta. Dar sa ții minte peste câțiva ani vei fi pe picioarele tale și ai sa fiu adult" ai grija ce fel de adult vei fi" sa nu uiți calvarul asta și sa faci ceea ce ai trăit. Capul sus și fi tare

| thunder11 a răspuns (pentru Alecsandru322):

Abia astept ziua aia sa ma mut sa fiu pe picioarele mele si o sa fac tot posibilul sa am parte de liniste si sa se termine calvarul asta

| maikelzombis123 a răspuns:

Laba

| thunder11 a răspuns (pentru maikelzombis123):

Mersi de raspuns frate eu vorbesc serios lasa caterinca

| maikelzombis123 a răspuns (pentru thunder11):

Eu sunt 100% serios

| vlllaaddd a răspuns (pentru maikelzombis123):

Esti amuzantt big grin big grin