| anonim_4396 a întrebat:

Mai are cineva tinitus? Îmi țiuie urechea de 1 an de zile am luat și bilobil și degeaba, doctorul mi-o zis pe fata că cică trebuie să mă obișnuiesc cu el asta reiese că îl voi avea pe viață. Chiar nu se poate scăpa de tinitus? Știu că trebuie găsită cauză că nu e o boala ci un simptom al altei boli dar sunt peste 15 afecțiuni care dau că simptom tinitus e imposibil de găsit. Eu mă gândesc că ar fi de la coloana că am probleme cu spatele. Să fie cauzat de anxietate oare? Nici de anxietate sociala nu înțeleg de ce nu pot scăpa deși iau tratament.
Acord funda celui mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

NU exista niciun tratament pentru tinitus. Din pacate, va trebui sa te obisnuiesti cu sunetul si acesta NU este cauzat de coloana sau ca ai probleme cu spatele.

"Tinitus nu este o boală, ci un simptom care poate rezulta din numeroase cauze. Una dintre cele mai comune cauze este zgomotul indus de pierderea auzului. Alte cauze includ infecții ale urechii, boli ale inimii sau vaselor de sânge, sindromul Ménière, tumori cerebrale, stresul, anumite medicamente, o rană la cap și dopuri de ceară (cerumen)."

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Tinitus

| Bruno92 a răspuns (pentru Ronnix):

Ba poate fi cauzat de spondiloza cervicala... Da de la stres mă gândeam și eu, cu auzul nu am probleme. după ce m-am trezit dimineață m-am trezit brusc cu sunetul am rămas uimit, parca aveam o presimțire că voi avea această "boala domneasca " oare dacă reușesc să găsesc cauza pot scapa de tiuit?

| Bruno92 a răspuns (pentru Ronnix):

Anumite medicamente... Sper că nu e vb de antidepresive și anxiolitice printre acele medicamente adică dacă le întrerupi brusc poate cauza tinitus?

| Ronnix a răspuns (pentru Bruno92):

De regula, nu continui conversatia cu cineva caruia i-am dat deja un raspuns, insa cu tine voi face o exceptie deoarece simt ca meriti sa stii ca sunt alaturi de tine si ca POTI atenua sunetul enervant.

Consultand Google-ul, (ceea ce iti recomand sa faci) am aflat ca exista posibilitatea ca sunetul sa dispara in 16-48 ore sau (in cazuri extreme) intr-o saptamana sau doua. Iti doresc sa dispara cat mai curand, in caz contrar iti doresc sa reusesti sa gasesti o informatie care sa-ti fie benefica si sa te ajute sa te obisnuiesti cu el.

| Mosotti a răspuns:

Ramai cu el, nu dispare, aia este, medicul ti-a zis bine.