| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea afecteaza ovulatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intregul proces OVULATORIU care incepe in prima zi a ciclului menstrual si pana in ziua eliberarii ovulului din foliculul ovarian, este stabilit, condus si dirijat STRICT HORMONAL si numai pe baza activitatii hormonale a fiecarei femei in parte. Nu exista nicio legatura de natura fiziologica sau de interconditionare intre procesul de ovulatie si activitatea de autosatisfacere prin m asturbare. Sanatate!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

S-ar putea sa afecteze creieru

| romeo78 a răspuns:

Nu! Din contră are efecte benefice pentru ovulație, ciclu!
Retoric, dacă un bărbat se masturbează îi afectează virilitatea, ejacularea?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| AG777 a răspuns:

Masturbarea in schimb te face mai putin energica in ziua respectiva

| RaduCPM a răspuns:

Eu fac l*ba destul de des și sincer, nici nu am auzit de ovulație
Deci nu cred că afectează nimic