| Rooney7 a întrebat:

Mereu beau numai sucuri acidulate, apa cu acid.Cum as putea să mă dezobisnuiesc? Nu se sanatoase nici pentru dinti, nici pentru stomac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bea apa plata pana nu ti-e sete. Daca astepti pana ti se face sete, o sa te "arunci" cu siguranta pe prima sticla cu bauturi acidulate pe care o vezi.
Cand te scoli, o cana cu apa, inainte de a iesi afara, o cana cu apa, cu 1/2 ora inainte de a lua pranzul, cina, o cana cu apa, inainte de orice activitate fizica, o cana cu apa, la 1/3 din intervalul acordat activitatii fizice, o cana cu apa, si la sfarsitul activitatii fizice... ghici... o cana cu apa.
Important este sa nu simti setea, si atunci nevoia de sucuri si alte prostii va scadea.
P.S. la fel cu dulciurile, ca sa scada nevoia de dulciuri, creierul are nevoie de energie, si cea mai buna sursa pentru el este omega fat 3, care se gaseste in nuci, seminte, peste oceanic. Daca e hranit bine, atunci nu vei simti aceeasi nevoie de dulce (sucuri dulci si acidulate printre altele?).

| OnuOnulică a răspuns:

Gândește-te că mai târziu o să regreți că ți-ai făcut rău singur.Impuneți tu să nu mai bei cantități mari la început și apoi o să vezi că dispare pofta.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Inainte adoram sa beau sucuri din astea. Intr-o zi tata mi-a spus ca un copil a mancat o mentosana, a baut o cola si dupa i-a explodat stomacul. M-am uitat pe net la cola cu mentosane si de cand am vazut videoclipurile alea, n-am mai cumparat niciodata cola. De abia mai beau sucuri acidulate la zilele de nastere ale colegilor mei si mai cumpar si eu, dar ff rar. Viata e frumoasa, nu merita distrusa!