| giulia283 a întrebat:

Mi-a iesit pe fesa stanga un coş da e d-ăla pe sub piele cred, adica la inceput era o umflatura si acum am stors-o si a iesit ca un vierme dar nu e vierme. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sa ai grija sa pastrezi curata zona.
Si sa nu mai faci niciodata asta, cosurile alea mari lasa in urma niste semne daca le storci si nu le lasi in pace. Daca vrei sa te trezesti cu corpul plin de gauri in piele treaba ta...

| Violleta2022 a răspuns:

Dezinfectezi rana si pui un pansament curat.
Cand s-a facut coaja, scoti pansamanetul si ai grija sa nu o iei pana se vindeca.
Poponetul trebuie spalat cu apa calda si sapun de 2 ori pe zi (dimineata si seara), inclusiv bubita de pe fund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să dezinfectezi zona cu alcool sanitar și s-o menții curată.

| crysty1222 a răspuns:

Dupa ce l-ai stors trebuie sa te speli foarte bine acolo si te poti da cu crema de galbenele, in cateva zile ar trebui sa treaca.