| BlackRose03 a întrebat:

Mi-a intrat azi noapte un liliac in camera in timp ce dormeam. Astăzi am mers să îmi fac vaccin antirabic in caz că m-a muscat in somn, dar mi s-a spus că ar fi trebuit să am o urmă vizibilă sau sa simt durere. Deși am citit de cazuri cu persoane care au fost mușcate de liliac fara sa fi prezentat urme și au făcut rabie ca rezultat. Nu ar fi trebuit să mi se facă vaccinul în ciuda posibilității mici de a prelua boala? Rabia este fatala totuși. Acum mi-e teama din cauza acestei posibilități. Cum ar trebui sa procedez? E singurul spital din orașul meu unde as putea obține un astfel de vaccin. Am sunat in capitala și mi s-a spus că doar se pot uita la mine pentru a determina daca trebuie să mă vaccinez și simt că indiferent de
locul in care merg, voi primi același răspuns. In SUA cel puțin ești vaccinat imediat daca ai fost în aceeași încăpere cu un liliac, mai ales daca dormeai. Aici nu se ia în serios? Sau exagerez eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te uiti la prea multe filme de acest gen. Paranoia.

| BlackRose03 explică (pentru darrio2007):

Am dormit în același dormitor cu un liliac care ar putea purta mai multe boli, printre care rabie. Normal că sunt paranoica tf

| darrio2007 a răspuns (pentru BlackRose03):

Ai dormit dar nu ai dovezi ca te-ar fi muscat. Rabia nu se transmite prin aer.
Of!

| BlackRose03 explică (pentru darrio2007):

Normal că nu se transmite prin aer, dar nu știu dacă m-a muscat/zgâriat pentru că dormeam. Nu înțelegi ceva atât de simplu? Am citit de cazuri cu persoane care nu au avut un semn vizibil, mai ales daca dormeau. Un search rapid pe google și îți va spune asta. Acum, nu vreau să mă iau după ce zice google, dar nici nu as dori sa mă expun unui astfel de risc. Tocmai, am explicat aici situația pentru a primi niste explicații că eu nu sunt medic și medicii la care am fost nu m-au verificat în totalitate, dar sunt luată în derâdere. Daca nu știi răspunsul la ceva treci mai departe, de ce să te legi de o persoană care are deja anxietate in urma unei astfel de întâmplări? Riscul e extrem de mic, dar nu zero. Nu știu dacă contrar cu ce susține google, simți sigur o mușcătura/zgârietură de liliac. Nu am de unde să știu, mă bazez pe ce am la îndemână.

| darrio2007 a răspuns (pentru BlackRose03):

Desi nu ai semne de muscatura sau altceva continui sa iti sustii punctul de vedere.
Esti greu de lamurit.
O zi bună!

| Frank51 a răspuns:

Deci nu te doare nimic, nu vezi nicio urmă de mușcătură, și totuși ți-e frică pentru că ai citit cazuri unde "au fost mușcați fără urme".

Îmi poți explica cum se poate să te muște un animal cu atenție, blând astfel încât să nu ai urme și să nu simți nimic?

Besides, ai auzit de vreun caz de rabie la oameni vreodată în România?

| BlackRose03 explică (pentru Frank51):

Și mie mi s- a părut neobișnuit când am auzit. Dar până la urmă, liliecii au dinți mici și chiar dacă nu ești muscat, e destul să ai contact cu saliva/alte fluide pentru a prelua rabie. Și liliecii sunt purtători cunoscuți de boli, printre care și asta. Deși riscul este mic, este unul pe care ai fi dispus să ți-l asumi? Rabia este fatala si procesul este groaznic, fara exagerare.
A fost un caz confirmat la noi. Și în țări care nu au cazuri de rabie, riscul tot există. Tot este recomandat sa te vaccinezi in astfel de situații. Eu dormeam, nu știu cât timp a fost în camera și dacă s-a așezat pe mine sau daca a urinat prin camera. Urina de liliac nu este vizibilă și nu are miros în cantități așa mici. Nu e problema așa mare daca iau corona unde ai totuși șanse mai mari de jumătate de supraviețuire, vorbim de rabie la care daca arati simptome ești deja 100% mort.

| Frank51 a răspuns (pentru BlackRose03):

Ok, să spunem că acel liliac are rabie, și să spunem că te-a atins, și ca ai avut contact cu el. Cum dovedești asta?

Du-te iar la medic și spune că vrei să pleci în India și că vrei să faci o injecție contra rabiei preventiv, altfel nu cred că ai vreo șansă.

| BlackRose03 explică (pentru Frank51):

Ce răspuns informativ. De ce te-ai mai obosit să răspunzi daca îmi iei in derâdere situația? In multe tari, lăsând India deoparte, as fi primit vaccinul indiferent. Am fost expusa riscului din moment ce am fost în aceeași încăpere cu animalul, fara a fi trează in acele momente. Dar normal, in Romania nu îl primești daca riscul este așa mic. Risc mic nu este 0.

| Frank51 a răspuns (pentru BlackRose03):

Chiar este cel mai informativ, sunt singurul care actually ți-a dat un sfat viabil.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci te-a vizitat Dracula și acum ți-e frica sa nu te transformi și tu în vampir. Am înțeles!

| NuCitescNotificari a răspuns:

Precum Tarzan