| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am epilat de curand parul pubian de la penis si dupa 7 ore, zona s-a inrosit. In momentul actual e tot rosie si ma ustura la simpla atingere. Mai nou mi-au aparut si niste cosuri/puncte albe dar le-am indepartat. Ideea e ca nu stiu de ce mi s-a inrosit zona si mai am putin par care nu stiu de ce nu il pot taia, si de ce ma ustura? Si punctele acelea albe ce sunt?
Este vreo boala, infectie?
Va rog raspundeti cu seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Data viitoare da-te pe par mai intai cu sapun/gel de dus, de preferabil gel de ras sau crema de ras si epilezi ca si cum te-ai barbieri. Nu o face in sensul opus de crestere al firelor de par. Cum parul va fi crescut de sus in jos, tot de sus in jos dai si tu cu lama.
Pe acelele bubite da-te temporar cu unguent cu galbenele sau ia-ti de la farmacie Nidoflor, care e antimicotic si o sa-ti prinda super bine. Foloseste-l de fiecare data dupa epilat si il lasi acolo pana la urmatorul dus. Cosuletele acelea se vor retrage cateva zile sau daca nu se retrag, le poti sparge tu, pentru ca sunt doar de suprafata.
Ia-ti pentru datile viitoare neaparat Nidoflor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acele puncte sunt de la iritatii dupa ce te-ai ras acolo. Iti sugerez sa folosesti dupa ras ceva solutie ca dupa un barbierit normal.

Aici gasesti niste idei bune:
http://blog.barbieritdelux.ro/......barbierit/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tin sa precizez ca sunt unele fire care efectiv nu se taie daca pot spune asa iar acelea ma ustura chiar si cand nu ating zona intima. Cum ar trebui sa tratez zona astfel incat sa iau toate firele?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Incearca sa scoti cu o penseta( ca si fetele cum se penseaza la sprancene).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Parul fiind intre abdomen si zona intima. Ok am sa incerc, multumesc de sfat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Incearca sa-l scoti dupa baie/dus.

| liviu890 a răspuns:

Nu e nici o infectie. Sunt doar niste cosuri pe care trebuie sa le storci. Nu te mai epila data viitoare laughing Foloseste lama de barbierit! E ceva mai greu pana termini, dar nu o sa ti se inroseasca zona.