| Corbac a întrebat:

Mi-am facut ieri analize de sange, trebuia sa merg azi dupa rezultat dar am primit telefon sa vin miercuri pentru ca au trimis analizele la alt laborator de verificare. Mi-a spus ca am ceva la ficat marit si ca hiv este putin pozitiv... eu sunt racita, saptamana trecuta am facut 2 radiografii consecutive si am luat medicamente. Mi-a spus ca in 95%din cazuri, hiv iese negativ dupa verificarea altui laborator. Acum aproape 10 ani am avut un prieten despre care spunea lumea ca avea sida, dar nu am intretinut relatii intime, iar in 10 ani nu am avut nici un simptom. Pot avea hiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Repeta testul, pana atunci nu te speria, oricum tratamentele au avansat foarte mult, viata unui bolnav cu HIV e aproape la fel de normala și lunga ca a aunui om sănătos, doar ca trebuie sa ia tratament și mai ales sa fie atent sa nu răspândească boala.

| anonimmmsdadsa a răspuns:

Da

| anonimmmsdadsa a răspuns:

Dacă nu ai făcut analizele sau le-ai făcut prea devreme și virusul nu a fost depistat și nu le-ai repetat mai târziu, așadar nu ai primit niciun tratament pentru virusul HIV, în aproximativ 10 ani acesta progresează la SIDA
Citeşte întreaga ştire: Care sunt primele simptome ale infecției cu virusul HIV