| Calinm22 a întrebat:

Mi-am făcut ochelari de aproximativ 1 lună având miopie, -50 s -150 d
Dar acum când îmi dau ochelarii jos mi se pare că văd mult mai rău decât înainte mai ales cu ochiul stâng, oare este normal așa ceva? Aducă chiar se simte diferență, eu mi-am făcut ochelarii cu gândul să nu-mi mai scadă vederea, mi-am făcut chiar și lentile cu ultraviolete care au protecție pentru calculator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e normal, acum tu compari vederea normala cu ochelari cu cea deficitara fara ochelari.

| adryang78 a răspuns:

Presupun că ai fost la un oftalmolog înainte să faci ochelarii, nu? Poate ar trebui să mai faci un control, să ceri și a doua părere în privința dioptriilor. În principiu, e normal să ți se pară că vezi mai rău, dacă faci comparație cu momentele în care porți ochelari.
Dar, dacă faci comparație cu felul în care vedeai înainte, fără ochelari, și ți se pare că situația s-a înrăutățit, neapărat trebuie făcute mai multe investigații.

| Bettyșor06011 a răspuns:

E normal deoarece ai miopie. De exemplu și eu am miopie și de la -1, 00 la ambii ochi am ajuns la-2, 75 și în îmi creste. Deci nu te îngrijora ca este foarte normal.