| MaryCv a întrebat:

Mi-am făcut un tatuaj pe mana azi.Băiatul de la salon mi-a spus sa păstrez acea folie pe care mi-a pus-o doua zile.Observ ca s-a creat condens din cauza transpirației și puțin tus s-a împrăștiat pe pereții foliei. Sper ca după ce scot folia, nu îmi este afectat tatuajul și culorile și ca totul rămâne intact asa cum a fost când l-a făcut.Ar trebui sa dau folia jos sau nu e nici o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Folia trebuie indepartata dupa cateva ore.
Locul trebuie spalat cu apa calduta, nu din abundenta si nu bagat locul sub jet de apa, ci cu una dintre maini tamponezi cu palma. Stergi apoi incet si aplici crema pe care ar trebui s-o ai deja, Bepanten sau ceva special pe care ar fi trebui sa-l aiba la salon, nu altceva pe baza de apa.
Locul respectiv nu trebuie sa transpire. Transpiratia poate duce la infectarea locului respectiv. De altfel nu trebuie sa lasi locul sa se usuce pentru 2 saptamani aproximativ, trebuie sa fie un strat subtire de crema mai tot timpul.
Pielea trebuie sa respire, are nevoie sa se vindece, nu sa stea sub o folie.

| MaryCv explică (pentru Csander):

Mersi ..Asa am făcut am îndepărtat folia aceea. Trecuseră cam 10 ore. Tipul mi-a spus sa o țin 2 nopți dar din ce am mai citit și eu văd ca multora li s-a spus sa o scoată după câteva ore.Cred ca aceea folie nu are legătură cu păstrată intacta a culorii în piele ci cu faptul sa nu te injectezi cu bacterii, fiind o rana deschisa.L-am dat jos, l-am spalat cu apa călduță și săpun și am aplicat crema care mi s-a dat

| ionutene17 a răspuns:

Nu este nici un fel de problema. Acel tus a iesit deoarece muschiul maini sa desumflat si a ramas cat tus era necesar. Dupa ce o sa scoti folia si ai sa te stergi putin cu o carpa semi-umenda o sa fie tatuajul intact si frumos. Sper ca ti-am fost de folos asa ca nu te speria.

| Ucv_Denis_2001 a răspuns:

Parerea mea e sa o dai jos si sa iti dai cu crema aia speciala, te ajuta foarte mult... si dupa iti pui iar folie

| BogdanGabriel628 a răspuns:

In caz ca acel tusi se v-a imprastia NU este o problema, deoarece tusul se i-a de pe mana, dar tatuajul este facut cu acul in carne si v-a ramane intact cat timp tu nu te vei zgaria sau taia in acea zona.
Sper ca te-am ajutat!

| MaryCv explică (pentru BogdanGabriel628):

Super. Mersi pentru aceste informații