| anonim_4396 a întrebat:

Practic nu mai știu ce folie de protecție să montez pe ecranul telefonului ca aceasta să nu se mai dezlipească în colțuri. Sunt deja la a 4-a folie pe care o înlocuiesc (folie din sticlă), în 11 luni de când am telefonul. Absolut toate s-au dezlipit până a ajuns să intre praf pe sub folie și se vedea urât. Am fost nevoit să dau jos folia, un timp am folosit fără folie. Însă are telefonul gorilla glass 3 (parcă), dar în contact cu cheile din buzunar s-a zgâriat un pic ecranul. Și atunci am pus altă folie, cea pe care o am acum. Tipa de la magazinul unde am fost să cumpăr zicea că "probabil folia nu a fost montată corect" și de acolo problema.
Precedentele folii au fost cumpărate din trei magazine diferite, montate de trei domnișoare "experte", garanta pentru folie și după o zi, doua sau o săptămână folia se dezlipea. Am mers înapoi și zicea ca este de la husă, pe atunci având o husa antișoc cu margini mai groase (cumpărat de pe catmobile) și cum puneam tel în husă, se dezlipea folia. Am cumpărat din nou alta husă, cea pe care o am acum (am atașat o poza mai jos) și am rezolvat problema. Cel puțin așa a dat de înțeles cand a probat în magazin.

Dar câteva câteva zile mai târziu, după ce apăsai marginea telefonului, iar se dezlipea folia și trebuia sa scot tel din husa, lipeam folia la loc și tot asa. Din cauza asta s-a dus adezivul de pe folie în acel loc și nu s-a mai putut face nimic, practic era full cu praf pe sub folie. Și mereu numai colțul stânga (jos) s-a dezlipit. Zici ca este colțul dracului.

Am mers a 4 - a oară, alt magazin, alta domnișoară expertă care zicea ca ea știe sa monteze ca sa nu se mai dezlipească. A făcut ceva mai bine ca celelalte domnișoare.
Bine, după 3 luni rezultatul uite care este :

https://imgur.com/gallery/B5JZLNn

Practic nu mai știu ce folie să montez pe ecran sa nu se mai întâmple asta. Sau ce huse sa folosesc. Și numai bani aruncați pentru că o folie a costat între 50 și 60 lei. Apoi prima husa cu margini groase 70 lei a costat și nu pot sa o folosesc decât fără folie. Apoi actuala husa 30 lei, dar și asta dezlipește folia.

Înțeleg ca o folie cu probleme, adeviz prost, etc. Dar chiar toate?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-ti telefonul la foliat direct la reprezentanta producatorului telefonului, cere-le sa monteze husa si folia recomandata de fabrica.
Astfel nu se va putea invoca nimic de catre producator, daca problema va persista.

| Celcestietot a răspuns:

Nu te-ai dus unde a trebuit.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu este prima folie din sticlă pe care o cumpăr de la magazinele aceasta. Oarecum am cumparat și în trecut, dar pentru alte telefoane. Însă niciodată nu s-a întâmplat asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Te cred. Vezi ca trebuia sa dea ecranului cu un lichid special sa nu se mai dezlipeasca pe margini, respectiv in colturi, de asta am zis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Telefonul este Samsung A71, am uitat sa menționez asta.

| Mri28 a răspuns:

Folia de Silicon nu o sa se dezlipească in Colțuri si nici nu o sa se spărgă se zgârie urat la un moment dat, daaar oricum e mai rezistența de cat una de sticla, dar sa stii ca la șocuri mari nu protejează….
am ales sa imi montez pe un iPhone 11 toate bune si frumoase pana a căzut cu fata in jos, si s-a spart display-ul