| Narsha a întrebat:

Mi-e frica de primul ciclu, nici nu stiu de ce.toate prietenle mele l-au avut si ma bucur ca mie nu mi-a venit inca dar...tot imi mie cam frica de prima data.
Cum a fost la voi prima data? Cat a durat, cum s-a manifestat? Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ~p!$iii~ a răspuns:

Ciclul e ceva fireschappy Depinde de organism, unele au de la 7-8 ani altele de la 14-15 anithinking Nu ai de ce sa te temihappy eu am de la 11 anihappy si acum am 15happy Mie prima data mi-a venit cand aveam varicela[se spune ca varicela sau oreionul declanseaza de cele mai multe ori menstruatia] a durat 3 zile, si a curs foarte putin, insa luna urmatoare a fost mai multhappy si a durat 5 zilehappy Treb sa nu faci bai fierbinti pentru ca iti va curge si mai mult, ai grija si la miscarile pe care la fci, nu ai voie sa mergi la biserik sau la copii nebotezati, si nici sa nu intri in apa la plajahappy pentru ca vei inrosi cam totu in juru tau si va fi cam penibilblushing Igiena zilnica e foarte importanta, asa ca un dus zilnic nu ar stricahappy Sper ca te'am ajutat:* Ai grijabig hug

| DianaDya12 a răspuns (pentru ~p!$iii~):

E destul de bine ce ai spus insa e o mica problema.
Cand esti in perioada menstruatie nu mergi la biserica. FALS! insusi un mare apostol (nu mai stiu cumse numea) a spus ca este bine de mers la biserica in acea perioada. Nu trebuie sa te indepartezi de credinta din cauza unei mici scurgeri, nu e niciun pacat in asa ceva, nu noi ne-am dorit asta.winking

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| OanaG a răspuns:

Pai m-am dus intr-o seara la baie si surprise pata rosie, m-am panicat[aveam 12 ani], am crezut ca nu mai sunt virgina rolling on the floor

A durat cam vreo 4 zile[a curs in cantitati mici], mai sa nu-ti fie frica ca doar nu dai viata uni copil, e ceva normal odata si odat tot a sa-ti vina!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Cel mai important sfat e să nu te gândeşti la asta. Cât durează şi cum se manifestă diferă de la persoană la persoană pentru că nu avem acelaş organism. Nu are de ce să-ţi fie frică, e un semn că corpul tău se dezvoltă normal şi că eşti ok. E ceva natural. Baftă!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie fricawinkingkiss
Nu te speriawinkingE ceva normal
De durut nu doarebig grinUneori nici nu simti ca ti-a venitwinkingO sa ti se para cam aiurea la inceput dar o sa te obisnuiestiwinking

| Xonia a răspuns:

Pai mie prima data cand mi-a venit eram pe afara, nu am simntit, nu -m-am patat
Prima data nu te doare, curge foarte putin
DUpa o sa inceapa sa te doara
DUpa cateva luni o sa te doara mai tare
Primele sunt cele mai usoare, nu are de ce sa iti fie frica
Prima data a durat 4 zile, dupa mia mai venit dupa 36 de zile parcathinking
DUpa un an o sa inceapa sa iti vina cam la 28 de zile
Pa-pa si sa nu iti mai fie frica:*

| Zoki a răspuns:

Nu-ti face griji totul va fi bine... Prima data va fi neregulat, adica poate fi o zi apoi peste 4 luni sau nu stiu. Ar trebui sa ai griji cind se incepe, sa fii pregatita. Sfaturi: In timpul menstruatiei nu depune efort fizic
Sper ca te-am ajutat. Bafta! Funda? happy

| Teddy_6725 a răspuns:

Nu doare stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La faza cu"sa nu intrii in apa la plaja nu sunt de acord"exista o. b. mini si in plus n.ai de ce sa. ti fie teama mai ales daca folosesti tampoane interne... abia n. o sa simti senzatia aia nasoala cand iti curge, si mai ales varawinking
p. s. te asteptam cu vesti noi cand o sa vina "momentul"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si mi-a venit la 12. a durat 4 zile si am folosit OB si inca folosesc. burta nu m-a durut dar luna urmatoare am uitat sa-mi pun intr-o dimineata si m-am murdarit si eram la scoala in fusta si chiloti si m-au vazut cologele si a trebuit sa plec acasa fara chiloti deorece fusta era foarte scurta si daca ma aplecam se vedea a fost destul de rau dar a trecut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele meu e alina si am 15 ani.ciclul mi-a venit de la 13ani.cand a inceput sa-mi curga aceea substanta albicoasa i-am spus mamei si mi-a cumparat protejslipuri.acum folosesc tampoane si ma simt
bine cu ele.eu nu mai sunt virgina deoarece intr-o seara m-am masturbat si mi-am introdus si degetele. mi-a curs putin sange si cand l-am vazut fara sa-mi seama am tipat si mama a intrat in camera. a fost destul de suparata dar acum am rugato sa-mi cumpere un vibrator si nu a zis nimic doar mi l-a luat.cum spune eu nu mai sunt virgina dar poti folosi OB si daca esti. cel mai bine e sa discuti cu mama ta si te va sfatui. oricum sa nu-ti fie frica de ciclu e ceva firesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele meu este andreea am 14ani si ciclul mi-a venit prima oara de acum 2 ani.ma simt bine nu ma doare burta. i-am spus mamei si mi-a cumparat ambsorbante dar eu am vrut sa folosesc tampoane asa ca nu s-a apus si mi-a cumparat.la scoala a fost cel mai urat deoarece cum folosesc tampoane a trebui sa-l schimb si nu a avut cine sa-mi tina usa asa ca m-am trezit cu o colega peste mine in timp ce eu eram fara chiloti si fusta si imi puneam tamponul.noroc ca era prietena mea cea mai buna si nu a spus nimanui ce sa intamplat.peste cateva ore m-am dus la ea acasa (eram singure)unde s-a dezbracat si ea si am vazut ca e epilata asa ca m-am hotarat sa ma epilez si eu.cand am ajuns acasa i-am spus si l-a inceput nu i-a placut dar dupa ce am vorbit si i-am spus ca asa e mai igienit si mai curat sa epilat si ea si chiar si pe sora mea mai mica de11 ani careia de abia ii crescuse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine vrea sa vorbim aceasta e adresa mea andreeazamfir10@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 13 ani nici mie nu mi-a venit dar nici nu mie frica.am si eu o intrebare nu mi-a venit dar ob-urile se baga akl unde intra si aia...cand faci sex?

| MrsDraguttza a răspuns:

Stii, eu am 12 ani si mi-a venit pe 6 februarie 2012. Era 11 20 si ma imbracam de scoala. Cand am vazut sange
Si chiar daca stiam multe lucruri despre ciclu, am citit dupa site-uri, am vb cu mama, mi s-a facut frica si am inceput sa tremur
Nu am simtit nimic, decat am vazut sange Mama mi-a luat repede tampoane dar m-am simtit foarte prost la scoala
adica aveam un disconfort ciudat
Am avut noroc ca nu a vn profu de sport pentru ca lui nu-i pasa ca esti la ciclu
Te pune sa faci sport
Oricum nu este chiar asa de rau Nu m-a durut burta, nimica
Decat mi-a aparuit duminica niste pete dar nu le-am luat in seama
Si chiar daca le spuneam prietenelor mele, care aveau deja ciclu, ca nu voiam sa am niici eu in mintea mea chiar doream pentru ca ma simteam diferita de ele
Si acum cand ma duc la toaleta tremur si mis e face scarba de mine
Dar e okay adica te obisnuiesti dupa un timp
Si crede-ma acum ca stiu cum e chiar nu mai vreau sa am. Mai ales mama ma priveste asa ciudat si nu suport cand se uita la mine
In plus am doua surori mai mici care una din ele stie si ma santajeaza mereu
Oricum nu doare chiar rau Doar sa nu-ti fie frica
Pt ca e ceva normal
Succes! Pupici

| AlexandraPrincess a răspuns:

Pai..eu am 12 ani si nu am ciclu!
Iti poate veni pe la 13-14 ani sau 10, 11-12! Iti va veni curand!
Nu ai voie sa intri in biserica(ai pacat) sau la copii are nu aufost botezati(pentru ca se face bebelusilor ceva pe fata nu se da jos(ca o coaja)!
Serios,!

| MistikkGirl a răspuns:

Offf.si eu am fost fix ca tine, mi-a fost frica, toate prietenele mele aveau da eu nu aveam, dar eram fericita,(da pe o parte cam geloasa, ca eu nu am trecut pe o alta treapta) dar acum am menstruatie si ce nas da sa fiu acum fara ea. mai bine sa nu trec pe o noua treapta decit sa am ciclu, as fi vrut sa am prin clasa `10 da ce sa-i faci asa-i viata.Ai mult noroc, bravo big grin

| Dianafamous a răspuns:

Deci nu ii nimic, nu te doare nu nimic...sincer cand mi-a venit mie nici nu m-am asteptatlaughing
deci pur si simplu iti curge sange. pui un absorbant si gata asta e tot:*:*
stai linistita>big grin

| DaianaDiana a răspuns:

Pai la mine a inceput ieri noapte...
M-am trezit cu o pata rosie...
SI mi-am pus un protect sllip, si vad ca de ieri imi curge intruna...nu m-a durut deloc nici nu ma asteptam...si la manifestare ma mai doare uneori putin stomacul jos! nu te ingrijora

| adriana_5532 a răspuns:

Pai eu m-am simtit mandra cand mi-a venit ciclulhappy la inceput nu tine mai mult de 3 zile si pana se regleaza o sa iti vina o luna da 2 nu sau asa s-ar putea sa nu iti vina sau sa iti intarzie la inceput happy sa nu te sperii din cauza astahappy poate o sa te doara unpik burta, dar asta depinde de la om la om de exp pe mine ma doare burta, dar am prietene pe care nimic nu le dorhappy totul o sa fie okyhappy

sfat sa ai o igiena zilnica si in special in zilele aleabig hug

pussi

| ßíïì a răspuns:

Pai...mie mi-a venit noaptea. Cu o seara inainte imi era un pic greata si ma durea burta. Dar foarte putin. Dimineata cand m-am trezit aveam pantalonii plini de sange. A durat trei zile si a curs destul de mult sange. Si mie imi era grica dar nu e asa mare chestie. :* Succes!

| Marcelusha12 a răspuns:

Salut azi mi sa inceput ciclul si nu stiu cum sa-i spun mamei ma ajutati va rog?

| BuBuLiNuTzA_6452 a răspuns:

Stai linistita, nu e mare lucru. Mie una mi-a venit fara nici o durere, la scoala ...si mai eram si in blugi albi.In prezent fac aproape un an de cand mi-a venit si nu m-a durut niciodata pana acum, plus ca vine rergulat. Cand iti vine, eu te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta, in fond si ea e femeie si a trecut prin ce vei trece si tu.

| Timeea_Bernadett_Solyom_1996 a răspuns:

O intrebare, si da si eu am mi-a venit ieri si eu am fost speriata + ca sunt si racita, da OB nu dezvirgineaza? nu radeti mama nu vorbeste cu mine.

| VaLeRiCa123_4746 a răspuns:

Nu te teme ciclul menstrual e ceva firesc daca ti sa inceput ciclul asta inseamna ca tu deja ai devenit matura prima data curge foarte putin si nu doare de loc cel mai important este sa nu te speli cu apa fierbinte atunci cind ai ciclu fiindca va curge din ce in ce mai mult sper ca te-am ajutat