| MayaAndrusciac a întrebat:

Bună TPU!
Vreau sa va povestesc povestea mea
~Eu nu am afla de ciclu de la mama mea ci de la o prietena
Si cand mi.a venit pe data de 20Decembrie 2016 nu i-am spus mamei mele imi era rușine. Si nu imi punea absorbante si nu curgea mult sange
Si mama a aflat ca am ciclu si a zis daca stiu de la... (O prietena nu dau nume) ce inseamna si ciclu si i.am zis da si ca trebuia sa-i zic ca mi.a ca nu.i o rusine
De atunci nu am mai vb cu ea de astea. Si pana acum nu mi-a fost niciodata atat de rău ca astazi eram la scoala si nu mai puteam ma durea burta atat de tare si m.am cerut de vrei 3-4 ori la toaleta nu ai zic de pauza imi venea sa vomit ______ (Nu intretin relatii sexuale ca sa fi ramas insarcinata). Nu i.am zis mamei cand a venit acasa ce am patit
Si imi este frică sa nu se mai intample ce sa fac? Nu imi sugerati sa vb cu mama ca nu pot
Daca puteti sa-mi dati niște sfaturi m-ar ajuta enorm, si sa-mi ziceti daca sa cumpar pastile sa nu ma mai doara si ce fel de pastile
P.s am 13 ani si pe 24 iule fac 14 prima oara mi.a venit la 12 ani ciclul
Asa ca sper sa ma puteti ajuta si sa-mi dați niste sfaturi
Si de ce oare ma durat asa tare, niciodata nu ma durat asa de cand am ciclu

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se mai intampla ca in timpul menstruatiei sa ai dureri mari. Tu esti la inceput si nu esti obsinuita cu ele, dar te vei obsinui si nu o sa le mai dai atata importanta. Cumpara niste No-spa de la farmacie, dar incearca sa nu iei mult, 1-2 pastile in zilele in care te doare insuportabil.

| Freya1 a răspuns:

Am fost certata o data de o matusa pentru ca i-am explicat verisoarei mele despre ciclul menstrual.Era in plina dezvoltare si urma sa ii vina si mama ei nu discuta cu ea despre lucur asta pentru ca I se parea rusinos ceia ce e foarte aiurea.
Este normal la inceput sa ai starile asta.Ia niste nospa ca nu are ce rau sa iti faca iar daca tot nu te lasa sau iti este tot asa rau vorbeste totusi cu mama.

| christall a răspuns:

Draga Maya, nu e nici o rusine sa vb cu mama ta despre asta. Din contra, faptul ca esti deschisa cu ea o sa va apropie. Nu stiu dc nu poti, dar daca zici tu..stii tu dc.
Referitor la ciclu toate fetele trec prin asa ceva, unele nu au dureri, altele au, in functie de organismul fiecareia. Cand ai dureri insuportabile ia o pastila de No-spa si iti trece durerea.Se intampla ca intr-o luna sa ai dureri mai puternice, si mie mi s-a intamplat.