| Allys19 a întrebat:

Mi s-a spus ca atunci când ma uit de aproape la un obiect sau la o persoana, îmi fuge ochiul.Mama mea are strabism, e posibil sa am și eu? Ce as putea face in legătura cu asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Parcă trebuie sa pui ochelari ca să se corecteze vederea thinking Eu zic să te duci la un consult oftalmologic si ei îți vor pune sigur un diagnostic corectwinking.

| RKBlue a răspuns:

Mergi la oftalmolog.
Pentru orice probleme ale ochiului este bine sa mergi la oftalmolog.
De strabism poti scapa prin diferite metode pe care ti le spune oftalmologul.Cu cat incepi mai repede sa faci ceva, cu atat mai bine.

| Allys19 explică (pentru RKBlue):

Mama mea nu vrea sa mergem la oftalmolog pentru ca crede ca chestia asta nu e serioasă.Ea ia totul la misto și când ii zic ca îmi fuge ochiul îmi zice sa o las in pace și incepem sa ne certam.Multi au observat chestia asta la mine dar mama tot nu vrea sa mergem la oftalmolog (ea având și strabism ), iar dacă o pun sa se uite la ochiul meu zice ca nu vede nimic.

| RKBlue a răspuns (pentru Allys19):

Atunci inventeaza altceva.
Poti spune ca nu vezi bine la distanta, ca unul dintre ochi are vederea in ceata..., etc.La nevoie chiar incearca sa te prefaci ca nu vezi unele lucruri sau scrisul decat daca te aproprii. Poate asa o vei convinge.