| Allys19 a întrebat:

De ce când privesc ceva de aproape mi se unesc ochii? E strabism? Se poate corecta? Mentionez ca mama mea are strabism

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai depinde, conform definitiei "strabismul este o problema vizuala in care ochii nu sunt aliniati corespunzator si privesc in directii diferite. Atunci cand ochii nu se aliniaza corect intre ei, ochiul care priveste drept devine dominant. Acuitatea vizuala a acestui ochi ramane normala deoarece ochiul si conexiunea lui cu creierul functioneaza asa cum trebuie. In schimb, ochiul nealiniat sau mai slab nu se concentreaza asa cum trebuie si conexiunea lui cu creierul nu se formeaza corect."

Sursa: https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/strabismul

Ochii pot sa se uneasca oricum, cand pui de exemplu degetul intre ochi si incerci sa il privesti, pentru ca punctul este undeva la mijloc. Deci doar din afirmatia prezentata de tine... nu prea am putea da ne dam seama. Daca atunci cand privesti normal, sa zicem de la o distanta de 1m, un obiect, ochii tau prezinta directia normala, orientata spre obiect ul respectiv, atunci ar trebui sa fie ok. Valabil si pentru puncte mai departate (cu contractii si dilatari de pupila).

Atunci cand privesti ceva de aproape, cat de aproape? 50 cm? 20 cm?

| Allys19 explică (pentru DoarBogdan):

7-8 cm

| DoarBogdan a răspuns (pentru Allys19):

Pai la 7-8 cm... cred ca la toti ni se apropie ochii cand ne uitam la ceva ce se afla intre ei.

| WhiteLife a răspuns:

Strabismul se miste este, dar nu înseanna neapărat că ai. Daca e depistat devreme, se pot face exercitii cu ochii, ceva mai târziu exista operatie, nu e deloc grea. Este nevoie sa mergi la un control la oftalmolog să-ți spună care e problema. Te sfătuiesc să mergi cat de curând se poate, pentru că dacă e strabism se poate agrava in timp (dacă aștepți).

| Anuket a răspuns:

Sunt slăbiți mușchii, cel mai probabil ai nevoie de ochelari. Fă o consultație oftalmologică.