| anonim_4396 a întrebat:

Nu pot iesi afara din casa din cauza anxietatii, deci daca ies incep sa tremur tot si capul imi tremura si norocul meu e ca o venit primavara si pot purta ochelari, asa pot iesi dar chiar si cu ochelari uneori am dificultati, trebuie sa evit sa privesc oamenii ce vin spre mine.Chiar este atat de grava boala aceasta numita anxietate generalizata? Nu m-a rapus depresia pe care o am de 12 ani si m-a distrus anxietatea asta pe care o am de un an. Ma gandesc ca nu o sa mai scap niciodata de ea ..ar trebui sa ma internez la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandruSEV a răspuns:

Daca medicul iti da sedative, arunca-le nu le lua, mereu cand mergi la medic informeaza te asupra ce-ti da, sunt asistent medical si stiu ce vorbesc, multi dau pastile sa scape si sa nu mai vii, in cazul acestor probleme, nu trebuie sa te internezi, iti sugerez un psiholog competent, doar unul nu te du la 2-3-4, unul caruia sa iti faci curajul sa ii spui tot, daca iti baga sedative in tratament nu te mai du la el. Dupa cum spui ai avut o trauma in copilarie, du te la sedinte de psihologie, NU LA MEDICUL DE FAMILIE SAU LA PSIHIATRU, la un psiholog, unul bun nu te va incarca cu pastile ci iti va spune de autocontrol si prin exercitiu repetat vei reusi, nu te asepta ca dupa o luna sa nu mai ai nimic, problema ta e destul de veche si va necesita destul de mult timp pentru remediere, Nu vei ramane asa daca ai ambitie, ia-o cu pasi mici.

| anonim_4396 explică (pentru AlexandruSEV):

Seroxat si xanax sunt sedative? totusi o mica ameliorare in cazu anxietatii am sesizat dar am tot intrerupt tratamentu din cauza banilor

| AlexandruSEV a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt, dar sunt usoare, daca le iei in dozaj nu provoaca dependenta, in cazul problemei tale cred ca sunt cel mai indicate, daca vezi ameliorare nu incepe sa iei tu de capul tau si sa maresti doza, ba chiar poti lua mai putin decat prescrie medicul, ca preventie, daca iei peste o anumita doza, cand o sa ti se rezolve problema o sa ai sevraje, dupa ce nu o sa mai iei.Concluzie:Continua cu ele, dar nu depasi doza, incearca sa te provoci singur, iesi, priveste azi 1 om in ochi maine 2, acomodeaza-te, pastilele te ajuta, dar mentalitatea e baza

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da. Faci orice este necesar sa ameliorezi situatia, nu conteaza consecintele si riscurile, mai ales daca nu poti trai normal.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Da, nu am incotro

| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie sa te internezi. Mergi la med de familie si iti da o trimitere la psihiatrie infantila. Apoi, cu acordul mamei, mergi la consult. Acesta iti va da medicatie ce te va normaliza. Vei spune adio anxietate, căci nu va mai fi nevoie de ochelari sau alte alea.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Nu am medic de familie

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Dar ce sa caut eu la psihiatrie infantila? acolo merg copii. eu sunt major

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuză Ma, poti merge la adulți.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Vrei să zici că te confrunți cu asta de 12 ani și nu ai fost la medic până acum?

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Cu depresia da de 11-12 ani si nu, nu am fost de abia de 1 an 2.
oricum mare lucru nu cred ca faceau pastilele avand in vedere ca depresia mi se trage de la tulburarea de personalitate schizoida
si pentru aceasta tulburare nu exista tratament doar psihoterapie dar eu nu imi permit financiar sa merg la psihoterapie.
daca stau bine sa ma gandesc si depresia mo afectat major
dar nu am ce sa fac.
am avut o copilarie grea parintii mei se omorau in bataie de fata cu mine o faceau destul de des si consumau alcool foarte mult.
e si vina mea ca nu m-am dus la doctor dar e si vina familiei ca mau neglijat trebuia de mic copil sa ma duca la doctor de mic copil aveam probleme serioase dar totu mi se trage de la parinti

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Câți ani ai?