| TheFuckingLife a întrebat:

Nu pot să dorm. La fel mi s-a întâmplat şi în noaptea precedentă, nu am dormit deloc, ce îmi sugeraţi să fac? Am 13 ani. *nu consum nimic.* Dar stau mult pe calculator. S-ar putea asta să fie cauza? Dacă nu, ce îmi sugeraţi să fac sau să iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta calculatorul este cauza. La varsta ta nu ar trebui sa stai mai mult de 30 de minute pe zi, maxim 5 zile pe saptamana. Nu ai de ales, trebuie sa revii la un regim normal de viata: 30 de minute de calculator, tableta, TV si telefon (insumate pe zi), doua zile pe saptamana in care nu le folosesti deloc (poti vorbi la mobil pentru urgente maxim 10 minute). toate device-urile se inchid definitiv la ora 20.00 si se scot din incaperea in care vei dormi (inclusiv telefonul care dupa ora 20.00 trebuie sa stea inchissi intr-o incapere in care nu doarme nimeni). Nu te astepta la minuni, programul de somn se va regla lent, vei vedea primele rezultate dupa 3-4 zile si o normalizare completa dupa vreo 6 luni.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai consuma calculator.Sau consuma mai putin.Se stie ca statul indelungat la pc dauneaza sanatatii.O dovada, printre altele, esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Da ai o viata sedentara...fa miscare, apucate de un sport si o sa vezi ca o sa dormi la cat de obosita o sa fi...Nu mai sta asa mult la calculator.Fa miscare sfatul meu!

| Lara112 a răspuns:

Eu iti sugerez sa stai mai putin pe calculator, si inainte sa te culci sa faci putina gimnastica happy Asta te va ajuta in mod sigur.

| MiraBizzle21 a răspuns:

Mda...PC-ul e de vina. Anul trecut statea si eu foarte mult la computer, in jur de 6-7 ore si aveam insomnii. Incearca sa stai mai putin