| SadBoyForever a întrebat:

Nu pot sa dorm crying la fel mi s-a intamplat si in noaptea precedenta, nu am dormit deloc, ce imi sugerati sa fac?
Am 19 ani, nu consum cofeina, energizante sau alte chestii pe timpul zilei si chiar si asa nu pot dormi deloc crying
Obosit ma simt insa, dar desi stau cu ochii inchisi in pat nu pot sa adorm crying
Ce imi sugerati sa fac/sau sa iau pentru a putea dormi noaptea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O posibila cauza ar fi " internet addiction disorder" sau asa numitul "sindrom al dependentei de internet", insomnia fiind una din consecintele acestuia( gasesti informatii suficiente despre sindrom, tot pe internet!). Jocurile pe calculator, messenger, mIRC sunt preferatele dependentilor.S-ar putea sa fii unul dintre ei! Daca este asa, ai doua solutii : propria ta vointa sau ajutor specializat( psiholog). Numai bine!

P.S doar ca distractie, fa-ti testul :http://www.csid.ro/lifestyle/dependenta-de-internet-quiz-3421589/

| 23partyboy a răspuns:

Ar fi util sa faci miscare inainte de sa te culci,incearca sa eviti tv,calc, si in genere lumina artificiala inainte de culcare ca sa poti adormi mai repede si poti apela la sedative slabe, persen, extraveral, central b(alea sunt cu pasiflora si valeriana oficinalis)

| Azµre a răspuns:

Ai 2 variante happy

1) Azi te obosesti, alergi, faci sport, sau ajuti prin casa, iti faci de lucru.
2) Faci sex inainte de culcare big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa efort fizic intens asa ca sa fii obosit fizic seara-oboseala fizica te adoarme oricum...
daca nu ai posibilitati, fa doar flotari, dar multe, cateva sute...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil stresul e de vinathinking Si mie mi se intampla.
Fa ceva ce iti consuma energia in timpul zilei.
Sau, uita-te la televizor pana adormi, sau citeste o carte.
Am inteles ca si statul prea mult in fata calculatorului cauzeaza insomnii.
Atunci cand adormi, incearca sa nu te mai gandesti la nimic.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Nu mai dormi ziua si dormi noaptea.

| Leutzbv a răspuns:

Salut. Sotia mea are uneori probleme din cauza nedormitului. Aretahicardie si nu poate adormi. Dar se gaseste Emocalm la naturisti si este un medicament natural, foarte bun, care da roade. Incearca-l si spune-mi dupa aceea daca este bun sau nu. La noi in Brasov l-am cumparat cu 17 ron, cerd ca vreo 30 de capsule. Succes!

| roZatoare a răspuns:

Cred ca e o problema pe baza de stres. Daca asa e ar trebui sa iei o pauza. Daca nu incearca ca pe timpul zilei sa faci ceva ce iti va consuma energia

| CreangaVerde a răspuns:

Si mie m-i se intampla exact la fel si am constatat ca e din cauza calculatorului, deoarece in acea perioada am avut de tradus un site, si adurat foarte mult, iar noaptea nu puteam sa dorm desi obosit eram.
Posibil aceasta sa fie cauza.

| LucianLucian a răspuns:

Consuma-ti energia pe timpul zilei:alearga cativa km, joaca fotbal, etc...Ca sa poti adormi poti bea un pahar de lapte cald sau ce vrei tu.Succes! Poti citi o carte sau o revista inainte de culcare!

| RenneRenata a răspuns:

Hei! Poti lua un somnifer, dar doar 1 pentru ca sunt foarte puternice. Nici eu nu pot sa dormlaughing..pentru ca e o petrecere la casa de langa mine.

Sper ca te-am ajutat!big hug Funditabatting eyelashes?

| xloso a răspuns:

Stai mai linistit, si ia ''Peritol'' o sa te ajute sa adormibig grin
Funda?big grin