| CelebrationsAnonim a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac! ma doare o masea de innebunesc de 2 zile..de la stat in curent! nu mai suport durearea, am luat tot felul de pastile si nu cedeaza de loc. Ce remedii stiti ca imi vine sa mor de durere.( Acum cateva luni am fost la dentist si mi-a scos nervul de la maseaua respectiva si nu m-a durut deloc.) Helllpppp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| aveam14ani a răspuns:

Eu luam agocalmin si nurofen [agocalmin din acela lichid, la fiola. sti tu] si stateam in pat, la caldura cu acea ureche de langa masea acoperita

| cei7pitici a răspuns:

Si eu am avut o problema asemanatoare un remediu eficient dar temporar este urmatorul : Tai un catel de usturoi si tii o bucata de usturoi in locul unde te doare o sa iti treaca ai sa vezi! Sanatate!

| cei7pitici a răspuns (pentru cei7pitici):

Am uitat sa precizez tii bucata de usturoi cateva minute pana vezi ca nu te mai doare, nu o tii prea mult pentru ca e posibil sa iti amorteasca falca! Numai bine.

| FataAmintirilor a răspuns:

Bună!
Când mă doare pe mine măseaua încerc să mă mişc cât mai mult posibil; să nu stau nicio secundă pe loc. Într-adevăr; când fac aşa uit de durere, dar revine cum mă opresc din mişcat. Încearcă să-ţi găseşti ceva de făcut, ceva care să te facă să uiţi de durere. Dacă tot stai şi zici ''Mă doare!'' o să te doară şi mai tare.
Încearcă să ţii apă în gură. La început te va durea puţin mai tare, dar apoi începe să calmeze cât de cât.
Îţi recomand şi bitter-ul suedez. Am luat şi eu odată şi chiar m-a ajutat.
Iar ca ultimă soluţie...nu uita că mai există şi dentisul.
Succes!

| Fuchii a răspuns:

Oxacilină și agocalmin. Oxacilina prevede infecțiile. Când am fost la farmacie tot așa am avut mi-a dat niște pastile roșii mici...nu mă mai durea un timp. Până mi-a trecut puroiul. încearcă sau du-te la un dentist.

| plosnitapufoasa a răspuns:

Tine alcool pe ea merge sigur. funda?

| Laura1102 a răspuns:

Aoleu saracutzza de tine sad ce sa zic mai fata nu vreau sa te sperii sa stii dar si stra stra matusa mea a avut asemenea problema si a doua zi s-a dus printre cei drepti. (adica dai ortu popii ) ast fundita inainte sa mori.nu ma uita plsbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| paty123 a răspuns:

Sa iti spun ceva sincer. Cu cateva saptamani in urma asa am fost si eu nu mai puteam de durere. Pana cand am fost la dentist si mi-a scos nervul si mi-a pus plomba. Mai bine ar fi sa te duci la dentist dar SA NU MAI EIE ATATEA PASITLE CA DUPA ACCEA NU O SA ITI AMORTEASCA ANESTEZIUCUL. Nu iti fie frica o sa treaca. BAFTAwinking