| RaulMA a întrebat:

Nu știu dacă am ales corect categoria, însă nu știam unde să ma clasez cu întrebarea, am 25 de ani, muncesc 5 zile pe săptămână, 6:00-14:00, îmi urasc jobul,ma cert cu șeful mereu,mereu se dă vina pe mine din cauza responsabilității, deși nu e vina mea, sunt tras la răspundere. Chestia e ca sănătatea mea mentală e la pământ in fiecare dimineață ma trezesc cu o ora înainte de a merge la munca, fără sa vreau,dar ma trezesc și stau pe gânduri și nu mai adorm,ma gândesc sa demisionez,sa stau o săptămână, 2 linistit, sa imi revin psihic, sa imi caut alt job,sau sa fac ceva ce îmi place mie,să ma apuc de ceva,orice, sa fiu ok psihic,vreau sa stiu dacă e ok cum gândesc, dacă e ok sa îmi dau demisia, vreau sa știu părerea cuiva care a trecut prin probleme cu sănătatea mentală, să fac ce mi-am propus? Să lupt mai mult pentru sănătatea mea mentală? Să stau aici sa imi vad de treaba dar sa fiu psihic extenuat? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

UUf. pare nasol rau. Dar, inainte sa te gandesti la plecarea ta de acolo, incearca sa comunici cu seful tau in mod asertiv. Ce inseamna asta? Probabil te intrebi. Inseamna ca trebuie sa comunici cu el doar prin pasii astia :

1. Trebuie sa observi la seful tau, ce anume il supara si ce nu ii convine
2. Empatia. Pune-te putin in locul lui.
3. Transmite-i ca ai observat ceea ce il deranjeaza
4. Apoi transmite-i si ce te deranjeaza pe tine si posibilele solutii pentru problema voastra.

Exemplu de comunicare asertiva: Va inteleg ca nu va place modul cum lucrez eu si ca nu sunteti multumit de rezultate, dar va rog sa ma intelegeti si pe mine ca imi este foarte greu sa lucrez in mai multe parti ( gestiune, pasteurizare, etc. ), si ca pe mine nu ma ajuta deloc daca tipati la mine. Nu am cum sa dau randament din asa ceva.

Apoi dupa ce ai spus ceva de genul asta, ii zici si posibile variante de a solutiona situatia sau il rogi daca are el ce variante sa-ti dea. In 90% din cazuri, aceasta metoda de comunicare functioneaza chiar si cu oamenii colerici. ( P.S. Metoda asta nu functioneaza deloc cu oamenii sub influenta unor substante ce altereaza simturile si gandurile )

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Transplant de creier nu se poate face. Munca trebuie să producă bani și mulțumire sufletească.

| mihai69 a răspuns:

Clar trebuie să pleci.

| siriusblack98 a răspuns:

Sa nu stai niciodata la un job care te macina psihic, nu este o afacere rentabila. Gasesti de munca dar sanatatea poti sa nu o mai recuperezi niciodata.

| mODIN a răspuns:

Iti dai seama ca sunt multi factori implicati aici, dar daca tu crezi ca ti-ai putea gasi alt job cu usurinta, nu vad rostul in a te chinui cu ceva ce-ti mananca sufletul.

Pe de alta parte, mie personal nici nu-mi place termenul de "sanatate mintala" si am impresia ca a te concentra pe ceva asa ambiguu si intangibil iti face rau. Vad non stop oameni care se conving pe ei insisi ca au probleme cu capul, cand de fapt singura problema a lor e ca se gandesc ca au probleme cu capul laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Buna dimineata! Ce meserie ai de ai asa multe responsabilitati la locul de munca?

| RaulMA explică (pentru StoicAnalysis):

Bună dimineața, am preluat de 3 luni toată gestiunea unei firme de limonada. Eu fac rețeta, eu comand materialele, eu lucrez pe mașinăria de pasteurizare, pe masina de îmbuteliere, masina de etichetare, eu fac de toate.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Alt P.S. Metoda nu va functiona deloc daca in conversatie inserezi termeni acuzatorii sau daca ridici tonul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaulMA):

Deci nu ai preluat DOAR gestiunea, practic esti angajatul-minune. Si ai macar participatie la profit sau un salariu de vreo 2000 EUR pentru asta?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru RaulMA):

UUf. pare nasol rau. Dar, inainte sa te gandesti la plecarea ta de acolo, incearca sa comunici cu seful tau in mod asertiv. Ce inseamna asta? Probabil te intrebi. Inseamna ca trebuie sa comunici cu el doar prin pasii astia :

1. Trebuie sa observi la seful tau, ce anume il supara si ce nu ii convine
2. Empatia. Pune-te putin in locul lui.
3. Transmite-i ca ai observat ceea ce il deranjeaza
4. Apoi transmite-i si ce te deranjeaza pe tine si posibilele solutii pentru problema voastra.

Exemplu de comunicare asertiva: Va inteleg ca nu va place modul cum lucrez eu si ca nu sunteti multumit de rezultate, dar va rog sa ma intelegeti si pe mine ca imi este foarte greu sa lucrez in mai multe parti ( gestiune, pasteurizare, etc. ), si ca pe mine nu ma ajuta deloc daca tipati la mine. Nu am cum sa dau randament din asa ceva.

Apoi dupa ce ai spus ceva de genul asta, ii zici si posibile variante de a solutiona situatia sau il rogi daca are el ce variante sa-ti dea. In 90% din cazuri, aceasta metoda de comunicare functioneaza chiar si cu oamenii colerici. ( P.S. Metoda asta nu functioneaza deloc cu oamenii sub influenta unor substante ce altereaza simturile si gandurile )

| TheGentleman a răspuns:

Păi fă cumva astfel încât să fie demis șeful tău. Mai ales că este abuzator și toxic. Adună dovezi privind comportamentul său și apoi ITM, instanță și gata

| ioana748 a răspuns:

Ai avea timp sa ajungi la alte interviuri după job.
Nu trebuie sa stai într un mediu toxic.
Faptul ca ai un Eu si simți ca s-a întrecut măsura și toleranta ta este la limita înseamnă că ești ok mental.
Mergi la alte interviuri dar sa nu invoci faptul ca nu te înțelegi cu cineva de la actualul job.
Spui ca ai vrea un salariu mai bun, alt program sau motive diplomate.
Mai peste tot sunt personaje din filme urate dar posibil sa poți lucra în condiții cât de cât normale.
Mergi înainte și succes.
Sa ți dea Dumnezeu oameni buni în cale.

| sweetys a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, saptamana trecuta am ținut o pe sefa zi de zi, doar in injuraturi, ne-am certat la cutite, inainte taceam din gura, dar acum i le intorc atata timp cat acuza pe nedrept. Numai ca eu nu imi pot da demisia deoarece vreau sa am continuitate, si as vrea pe un post la fel de bine platit, pana ma mut din oras.
Deci nu e nimic gresit sa iti urasti seful, la mine e noroc de colectiv si ca ne sustinem moral. Daca ai alte oportunitati, demisia si gata, sanantea este mult mai importanta. Sau mergi si le zici, ca asta scrie in contract, asta fac. Tu ti locul a cel putin 2 oameni.

| Lupică27 a răspuns:

Peste tot e la fel, jeguri de patroni comunisti care conduc firma cu o mana de fier, angajeaza unu care sa ii faca munca a 5 insi.
Degeaba pleci, peste tot e la fel, poate doar sa iti iei un job fara batai de cap cum ar fi paza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Nu. nu e peste tot la fel.

| Lupică27 a răspuns:

Da ma Alexandre mancati-as *** ta, tu esti ala desteptu' si a tot stiutor, fara tine noi eram ca pestele fara bicicleta.

| LaviniuA a răspuns:

Nu-i bine sa faci limonada suparat, ca transmiti vibe negativ clientilor si ii imbolnavesti.

Deci fa-i o ultima limonada sefului laughing Nu i-ar strica asa ca o pauza, sa stea o zi pe wc nu?
Replica ideala asertiva in cazul asta "daca ma luam dupa tine ajungeam la Balaceanca".
Apoi rastoarna sandramaua si pleaca.

Gasesti tu job in alta parte. Poti eventual sa vinzi cafea data viitoare.
Sanatate maxima.

| KovacsB a răspuns:

Ideea este simpla, cauta altceva.

| RaulMA explică (pentru KovacsB):

Probabil asta e opțiunea bună pentru sănătatea mea mentală.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Vezi cine e raspunzator cu adevarat pentru certurile pe care le ai si spune-i sefului unde trebuie sa țipe.
Daca esti raspunzator e greu si nu poți ceri alt post, schimbi locul de munca. Daca esti raspunzator, mergi la el si spune-i sa vină la tine sa-ti spună frumos de fiecare dată cand apare cate o problema si tu o sa incerci sa faci tot posibilul sa o rezolvi, sa mearga mai bine( făcand asta ).
Daca nu esti raspunzator si ți se cere ție, trebuie rezolvată situatia stiind clar la cine trebuie sa țipe si ii explici.
Zi-mi 1 situatie, doua in care esti tras la raspundere si nu e raspunderea ta, poate pot sa te ajut.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Daca nu va convine ma fratilor, zic in general ca mai vad 2-3 mai jos in comentarii,dati drumu si faceti altceva nu? rolling on the floor,nu-ti mai palce du-te,nu-ti mai place fa tu ceva, nu scrie undeva ca trebuie neaparat sa fii sclavu altuia, dupa ce zici tu aici presupun ca esti singur, n-ai nevasta n-ai copil, deci ai libertatea sa incerci orice ca n-ai pe nimeni de intretinut decat propria persoana.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Dă-ți demisia. Fck that sh1t!

| RaulMA explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru bucățica de timp pe care v-ați rupt-o, scriindu-mi mie niște sfaturi, Dumnezeu sa va dea multa sănătate și fericire tuturor, va mulțumesc din suflet!