| gemeni6226 a întrebat:

Nu stiu daca am doar o alergie a ficatului la ceea ce am mancat sau am pojar, dar sper ca nu e pojar deorece nici nu am temperatura nici nu ma ustura.Ce credeti asa ca nu poate fi pojar?(in copilarie am trecut peste vreo 4-5 feluri nici nu as presupune asa ceva dar o colega a avut si s-a intors de o saptamana la servici.Dar sper ca nu se transmite doar prin faptul ca am vorbit cu ea fata in fata de cateva ori.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate transmite si cand stati de vorba. Particulele din aer trec repede de la o persoana la alta. Insa poate fi si de la ficata daca il aveti mai sensibil. Sora mea facea tot felul de semne pe corp de la ficat daca manca ceva cu pofta sau care nu ii placea.
https://www.secom.ro/......bolnavirea

| Nume6 a răspuns:

Din câte știu ar trebui să fie pe zona ficatului doar. Puteţi avea și Zona Zooster activată. Pojarul se poate face dacă aţi luat contact cu o persoană contaminată indiferent că in trecut l-aţi făcut de mai multe ori. La pojar nu apare neapărat febra sau usturimea. Analizaţi ce aţi mîncat, dacă aţi mâncat pește, mâncare procesată, salam etc. Poate fi și alergie. De altfel pojarul se transmite si prin aer dacă aţi vorbit cu ea, e o boală foarte contagioasă. Poate fi și vărsat de vânt.

| gemeni6226 explică (pentru Nume6):

Pai nu ma mindresc cu ce am mincat, am mincat caltabos cu sange si dupa smintina cu zahar.Sa nu mai vorbesc ca am rontait si cuisoare in loc de guma de mestecat. Poate fi un cocktail nu prea bun pentru ficat.

| sonya a răspuns (pentru Nume6):

Te rog... daca nu stii diferenta intre pojar (rujeola) si varsat de vant (varicela) sa nu raspunzi ca vei crea confuzie.

Pojarul este boala care are bubite mici multe, rosii. Avem o epidemie de rujeola in tara, nu se poate confunda cu varicela.
Varicela e o boala cu bube mai maricele si cu lichid. Doar daca ai facut boala, varicela, poti face si zona zoster, altfel nu.

Pojarul nu da zona zoster nici in ruptul capului si probabilitatea de a-l face iar e foarte scazuta.

Fie ca are anticorpi prin vaccinare sau din urma bolii, doar un medic poate pune in diagnostic.

Asadar nici userul nu are cunostinte despre bolile pe care le-a avut sau nu. Indicat e sa mearga la medic pentru a primi si tratamentul adecvat. Bolile copilariei facute de adulti pot avea forme mult mai grave decat copiii.

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Stai linistita ca ficatul se descurca, eu mananc des si mai si, si nu am nici pe dracu. Mai ales daca nu mananci zilnic asa. Insa e posibil sa fi luat-o si de la colega. Simptomele de pojar pot aparea in medie dupa 10 zile de la infectare.

Citeste aici pentru amanunte:
https://www.secom.ro/......bolnavirea

| gemeni6226 explică (pentru Mosotti):

Multumesc,am citit si nimic din toate aceste simptome nu am.In mod sigur nu rujeola am.

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Pai n-ai daca nu te regasesti in simptome! Ficatul tau s-a suparat putin pe tine, ca al meu nu mai zice nimc saracu, ca stie ca si daca zice si ce simptome da, e tot una.