| Qswun04 a întrebat:

Nu stiu de ce pentru mine cafeina nu functioneaza.
Indiferent de cat de mult dorm tot imi este somn, chiar daca dorm cate 2 ore pe zi, 4, 6, 8, 9,10, 12 oricat dorm tot imi este somn si m-am obisnuit sa beau cafea ca sa ma mai trezesc, dar am observat ca cafeina(scuze pentru cacafonie)nu functioneaza pentru mine. Ma simt la fel de obosita parca mai mult ma adoarme si pot sa beau si cate 3 espressouri si sa nu patesc nimic, adica probabil o sa am un sentiment de entuziasm si sa tremur cumva dar tot ma simt obosita.
Stie cineva de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu stim.Ar fi intelept sa mergi la medic.

| Hyperion7 a răspuns:

Posibil sa ai probleme de sănătate, de obicei ficatul când este in pericol îți dă semne de oboseala constanta.
Ai fost la medic până acum?

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Ficatul ca ficatul, uneori stari de somnolenta da chiar creierul prin feluritele sale afectiuni sau tulburari!
Evident prima data e de verificat ceea ce tu ai spus analizele la ficat, transaminazele etc

| VoidEternal a răspuns:

Renunta la cafea. Sau nu bea mai mult decat 1 pe zi daca tot nu are efecte asupra starii tale de oboseala.

Iar pentru starea de oboseala constanta incearca mai intai sa stai cat mai mult la aer si sa faci sport.

| StoicAnalysis a răspuns:

La mine e invers. Chiar si o gurita mica de cafea daca beau, sunt mai agitat si mai alert decat interlopii cand se trezesc cu mascatii peste ei. Astfel, eu nu beau energizante sau cafele. Maxim ciocolata calda pot bea pentru a simti efectul ce l-ar simti un consumator de cafea obisnuit.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Buna.
Incearca si asa in loc de cafea, spune ca ar avea acelasi scop si acelasi rezultat. Poate ai nevoie de una din ele tu
https://bunadimineata.ro/......t-cafeaua/

| snsnssajsnana a răspuns:

Tensiunea aiurea. Sigur bei espresso? Mi-a mai zis cineva ca bea multa cafea si nu are nimic si de fapt bea cappucinno si 3in1. Eu de la espresso zbarnai toata ziua. Dar deja de la al doilea ma slabeste. Bea doar unu si mananca fructe.