| SunshineSunrise a întrebat:

Nu stiu exact daca e o problema. Dar nu pot sta locului. Cand sunt într-o mașină simt nevoia să mă mișc si de fiecare dată omul de lângă mine se enervează. Simt nevoia să mă plimb într-o mașină. Cand stau pe loc imi mișc rau picioarele si cand stau in picioare simt nevoia să imi învârt mâinile. Am o tendință încontinuu cand cunosc o persoana sau ceva sa ma "agit" si parca vorbesc încontinuu de zici ca ma stiu de o viață cu persoana respectiva si dupa nu ma mai baga in seama. Dacă nu ma mișc ma încălzesc si incep sa tremur. M-am cazat acum câteva zile cu niste oameni la un hotel si ei s-au culcat iar eu m-am plimbat prin camera si asta fac mereu pana mi se face somn. Ma chinuie anumite lucruri. Unii oameni spun ca sunt nebună (în sensul bun) si ca vor si ei atata "serotonina". In clasa pana sa termin liceul nu puteam sta locului si m-a dat profesoara afara din clasa si e involuntar totul. Ce inseamna asta? Cum pot stopa? Ma chinuie agitația. Simt nevoia să excesez de subiecte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxana19928 a răspuns:

Du-te la medicul endocrinolog, iar el te va trimite mai mult ca sigur sa faci analize. Eventual daca nu ai implicatii hormonale mergi la un psihiatru si spune-i tot tot. Este important sa te duci ca sa afli cauza comportamentului tau hiperactiv, care poate sa fie ori psihic ori fizic

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la medicu de familie

| Andreeush a răspuns:

Du-te la un control, fă niște analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate greșesc, dar eu cred ca este ADHD. Vezi link atașat.

https://www.reginamaria.ro/......tem-corect

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Retardul mental este grav, te afecteaza pe plan profesional si social.si nu, nu este ca schizofrenia retarzii mentali au un iq mai mic cam de la 80 in jos. eu unu nu cred ca esti retarda laughing cred ca ai probleme endocrinologice, probleme la tiroida. nu ii inteleg pe unii cum poata sa spuna ca esti cu adhd si tu sa mai si crezi laughing suferi si tu putin de prostie ca ei, orisicum esti o fata draguta laughing (fizic).

| Roxana19928 a răspuns:

Mergi la un control la un medic endocrinolog, oamenii cu hipertiroidism tind sa fie hiperactivi, du-te la control ca sa te asiguri ca nu e nimic hormonal. Hormonii glandei tiroide decid cat de activ esti tu, daca ai prea multi vei fi hiperactiv, daca ai prea putini te misti incet, inima bate incet etc.
Iti cade cumva parul, sau ai pielea uscata?

Răspuns utilizator avertizat
| Roxana19928 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Ti se inroseste fata sau obrajii?

Răspuns utilizator avertizat
| Roxana19928 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Du-te la medicul endocrinolog, iar el te va trimite mai mult ca sigur sa faci analize. Eventual daca nu ai implicatii hormonale mergi la un psihiatru si spune-i tot tot. Este important sa te duci ca sa afli cauza comportamentului tau hiperactiv, care poate sa fie ori psihic ori fizic

| Tormented0ne1 a răspuns:

Eşti hiperactivă. Şi eu cred că ai apucături de ADHD, dar la urma urmei cred ca toţi avem în unele momente. Oricum, stai liniştită, nu poate fi nimic grav în asta. Majoritatea copiilor sunt aşa. În cel mai rău caz eşti nedezvoltată psihic.