| Roxm a întrebat:

Numa...de azi la dor amigtalitele rau am observat ca am 2 pungi cu puroi.dar mai rau este ca ma doare maxilarul si nu pot sa mănânc ca ma doare si simpt cum îmi pulsează la toate si urechea de numa ..Nu pot dormi.de la maxilar toata partea (dreapta)pana la ureche ma doare...ce poate fi? Va rog anutati-ma cu un sfat. oreion? sau sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

E normal. Acum depinde ce simptome mai ai.
Tu ai amigdalită acută acume.
Du-te la doctor, la medicul de familie și îți va da trimitere la ORL.
ORL-istul îți va prescrie un antibiotic gen Augumentin pentruu a combate această infecție.
Streptococul betahemolitic şi stafilococul auriu sunt responsabili cu generarea acestei boli.
Pentru ameliorarea simtpomatică ia Faringosept și un sirop pentru gât.
Dar oricum du-te la doctor. Trebuie să te duci la medicul de familie.
Bea ceaiuri calde, ia vitamina C.
Nu este oreion. La oreion ai fi avut umflate zonele mai jos de ureche.
Sănătate!

2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Ai o infectie urita de tot. Mergi acum, urgent la medic. Nu te trata dupa sfaturile noastre.

| Roxm explică:

Da ..va multumesc, pentru sfaturi...am fost astăzi la medicul de familie si mi-a dat trimitere la ORL. Iar acolo mi s-a spus ca am otita medie. acuma sunt sub tratament antibiotice. Va pup :*