| TrustStyle a întrebat:

Salut TPU,acum cam jumatate de an,un medic stomatolog mi-a tratat o masea infectata,nu mai stiu sigur...Mi-a curatat pe acolo si mi-a scos nervii+ca mi-a pus o plomba.Ei bine,acea plomba mi-a cazut si am stat asa tot timpu'.Acu o luna mi s-a inflamat un ganglion limfatic, sub barba in dreapta, corespunde cu maseaua ea fiind tot pe dreapta jos.
Am luat 2 serii de antibiotice dar nu mi-a trecut.Am fost la un specialist ORL(ieri) si mi-a spus ca trebuie sa ma duc iar la dentist pentru ca s-ar putea sa fie ceva de la masea-mai mult ca sigur+ca m-a pus sa fac un exudat faringian.
Eu la masea nu simt nici o durere, pentru ca nu mai sunt nervii, dar am o gaura mare si-adanca in ealaughing
Intrebarea e:Oare imi curata ce e acolo si-mi pune la loc plomba sau MI-O scoate? N-as vrea sa mi-o scoata pentru ca e o durere f mare...
Ce credeti c-o sa-mi faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| piti77 a răspuns:

Cred ca o sa-ti faca in primul rand radiografie. in functie de ce va vedea acolo va stii ce are de facut. in orice caz, pentru inceput, o sa-ti trateze infectia, pentru ca sigur e ceva acolo daca spui ca ai stat mult timp cu gaura aia in masea. pentru ca cel mai probabil, s-au dezobturat canalele, pe acolo au ajuns la radacina mancarea. microbii si uite-asa s-a infectat. depinde cat timp ai stat asa, dar cel mai fericit caz ar fi ca inca radacina sa fie ok. astfel va putea sa-ti mai repare maseaua. daca radacina s-a stricat nu prea mai ai ce face.o sa-ti o scoata maseaua si ca sa-ti pui alta la loc o sa fie destul de costisitor.
succes

| andreea49 a răspuns:

Depinde cat de grava e problema...Dar, oricum, ar trebui sa mergi la un medic stomatolog cat mai repede.