| anedreaeaaa a întrebat:

Ok deci... fara deci.Intr-o zi nu stiu ce a fost in capul meu si... oarecum, posibil mi-am taiat colturile de la degetul mare de la picior, iar prin colturi ma refer la pielea moartea din colturilaughing

Si oarecum, posibil am taiat prea mult si sa zicem ca acum se vede o bucata din carne, caci acolo nu mai este piele si credeti-ma arata groaznic..Si tot curge un lichid care presupun ca este semnul undei infectii sau puroi si ma doare ingrozitor.Este asa de o saptamana si inca nu a inceput sa se vindece.ce sa fac ca sa se vindece odata?
Exista posibilitatea ca daca nu voi merge la medic in timp util sa imi taie degetul?

( Fiti seriosi va rog:]] )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Unicubeii a răspuns:

Doamne, în niciun caz!
Încearcă să dai cu betadină, rivanol, apă oxigenată pe niște vată iar vata o pui cu un plasture acolo, încearcă sa nu solicitezi degetul.

| anedreaeaaa explică (pentru Unicubeii):

Mdeah...cineva mi-a spus ca daca nu merg la doctor in cel mai rau caz o sa imi taie degetul...

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Du-te sa te vada macar medicul de familie si urmeaza tratamentul pe care ti-l va recomanda.
http://www.i-medic.ro/......paronichia

| codrutatomoiaga a răspuns:

Pai si un verisor de-al meu a patit la fel, si avea acolo puroi, a mers la doctor si i-a scos unghiile dar nu l-a durut ca i-a dat cu ceva solutie! pa :*

| anedreaeaaa explică (pentru codrutatomoiaga):

Ohh yuck=]]
Adica tu vrei sa merg la doctor ca sa imi scoata unghiile?laughing
Si ce legatura au unghiile? Eu vorbesc ca m-am taiat pana la carne=]]
Si repet:Mi-am taiat pielea moarta nu unghia

| codrutatomoiaga a răspuns (pentru anedreaeaaa):

Pai asa si el si i s-a facut puroi si o trebuit sa i le scoataaa ca sa ii poata face n u stiu ce acolo, dar i-au crescut la loc!