| anonim_4396 a întrebat:

Okay deci până la urmă dacă nu facem vaccinul ce dezavantaje vom avea și dacă îl facem cum procedăm, e gratis sau pe bani? laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La noi in Grecia devine tragic pentru cei nevaccinați de pe data de 13 septembrie din acest an. Nu li se mai permit intrarea în orice fel de instituții daca nu și-au făcut test PCR și self test (costurile lor ajung între 6 și 20 euro), la cafenea, bar, discoteci, cinematografe, muzee la fel, supermarketuri. Medicii nevaccinați pentru 2 săptămâni lucrează fără plată până se decid să își facă vaccinul, daca nici în cele 2 săptămâni nu vor, sunt concediați. Când te angajezi și nu ești vaccinat ai nevoie săptămânal de 2 teste (cele menționate mai sus).
Iar vaccinul este gratuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dezavantajul e ca ai o sansa in plus sa ajungi in spital daca nu faci vaccinul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E gratis. Vaccinurile până acum au salvat mii de copii de la moarte sau de la boli grave ca poliomielita, care handicapează. Așa face și acest vaccin.

| OldSoul a răspuns:

Dezavantajele, urmeaza sa le vedem laughing Probabil nu o sa ne lase sa mergem in locuri publice pana la urma, cine stie.
Daca vrei sa-l faci, e gratuit, ceea ce, daca stai sa te gandesti... Ce e gratis in tara asta? Cand ti-au facut cei din conducere un bine?laughing Pana si vaccinurile alea gripale nu ajungeau niciodata, si mai trebuia cate o spaguta pe ici pe colo sa prinzi unul

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Avantajul este că nu mai faci forma severă, dacă-l iei, iei forma ușoară. Există câteva efecte adverse, care diferă de la vaccin la vaccin, dar nu sunt foarte grave (oboseală, dureri de cap, febră mică etc).
Vaccinul este gratis, plătește statul pentru tine.

| Mopmop a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Vaccinul nu e gratis. A cumparat statul roman din bani publici.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mopmop):

E gratis pentru cel ce se vacinează. Altfel, complet gratis pe lumea asta e doar apa ( nu cea de la robinet), aerul și fraierul.

| Simpatic a răspuns (pentru Mopmop):

Corect, ne fac sa credem ca e gratis dar platim cu varf si indesat si nu statul din banii masi ci cetatenii prin scumpiri si taxe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bonuri de masa în valoare de 100 de ron.
Dezavantajul ca vei fi sortit formei severe al acestui virus neastâmpărat, chiar riscul de a deceda, vaccinandu-te eviți sa ajungi la complicații grave, sechele sau deces, dar tot îl vei transmite celorlalți, din păcate mai mult de 50 la % nu te protejează de,, forma delta ", asa ca poate sa survina decesul și dacă ești vaccinat, aici depinde și de sistemul tău imunitar și de comorbitatile preexistente, pe de alta parte nu se știe ce complicații vei avea în viitor de la vaccin, doar timpul va confirma unele teorii conspiraționiste dacă sunt fake sau nu, chestia e ca nu se mai dau mici, ci bonuri în valoare de 100 de RON.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Am facut vaccinul mai mult pentru adeveritna de vaccinare.N-am facut Covid, dar cred ca ma imunizasem deja intr-un fel sau altul.
E gratuit.Sunt destule centre de vaccinare la fiecare colt de strada in Bucuresti.
Sincer? Nu am prea vazut niciun avantaj in urma faptului ca m-am vaccinat. Poate ca mi-a crescut imunitatea la acest virus, dar altceva concret, nu.Din contra, in magazin, eu port masca si alti inconstienti(care pariez ca nu au facut vaccin) nu.

| aneliram a răspuns:

Vaccinul impotriva covid e gratis

| MarxMarcel a răspuns:

Eu am facut vaccinul in mai si nu am avut un avantaj anune fata de cei care nu l au facut?