| Aoxkajcjw a întrebat:

Parere linte din toate punctele de vedere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mancare foarte buna si sanatoasa!
Se poate consuma atat ca supa (in care se fierb afumaturi), cat si ca garnitura cu carnati prajiti sau ochiuri.

Dupa datina populara, daca in noaptea Revelionului mananci linte, atunci vaiavea bani in tot anul nou!winking

| gelu1970 a răspuns:

Sănatate

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sanatoasa.

| Rotazi a răspuns:

Un aliment consistent, sanatos. Batranii il foloseau in mod constant. Noua ne-a fost rusine cu "mancarea taraneasca" si am uitat de linte, bob si altele. Supe, piureuri, bob intreg ca garnitura, etc.

| Aoxkajcjw explică (pentru Rotazi):

Ce e bob? si ce gust are? am vazut cum arata dar nu stiu mai multe.

| Bula a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Gusta si o sa-ti placa! :)
Gasesti multe retete cu linte pe internet.
Usor de preparat si e sanatate pura!
http://stiri.apropotv.ro/life-style/culinar/11-retete-cu-linte-10554966
Iti recomand reteta "7" si reteta "2". :)

Alte retete gustoase poti gasi aici:
https://www.bucataras.ro/cautare-retete/tag/mancare+de+linte.html
Ai de unde alege din acesta mancaruri savuroase...

| Aoxkajcjw explică (pentru Bula):

Boss eu zic de bob nu de linte!

| Bula a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Tu ai cerut "Parere linte" si nu "parere de BOB" tongue

| Rotazi a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Bobul este o leguma ca si mazarea, lintea, fasolea, nautul...
Uite aici cam cum arata si restul: https://ro.wikipedia.org/wiki/Bob_(leguminoas%C4%83)
De gust num-mi mai amintesc bine. Nu am mancat de multi ani. Dar e ceva intre fasole boabe si linte.
Uite si o mancarica de bob (ceva ce seamana cu fasolea batuta) dar mai fina: https://www.bucataras.ro/retete/mancarica-de-bob-4641.html

| Aoxkajcjw explică (pentru Bula):

Da dar am cerut si la raspunsul lui cand a zis de bob

| Bula a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Dupa ce am vazut articolul despre "bob", mi-am dat seama despre ce este vorba mai exact.
I se spune si "mazare galbena" si se foloseste mai ales pireu, asemanator fasolei batute (dupa fierbere se face pasta, trecand prin masina de tocat sau blender). Daca stiu bine, din el se face si humus-ul, mancarea arabeasca.
Eu personal nu sunt prea incantat de acest pireu, prefer fasolea batuta.

| lorelei94 a răspuns:

Depinde de gusturi. Am mancat supa crema de linte, si home made dar si la restaurant. Mi-a placut.