| aditzu92 a întrebat:

Pe fata mi-au aparut niste cosuri si nu mai contenesc sa dispara, sunt pe lateraulul fetzei, am fost la un dermatolog mi-a recomandat Zynerit am folosit 3 tuburi si nu a dat roade, apoi am luat protex pe urma borax, tinctura de propolis etc. Spuneti-mi va rog un unguent ceva un medicament dar sa nu fie naturalist adica sa stau sa combin fel de fel de chestii, pentru ca nu am rabdarebig grin.Am impresia ca nu exista nici un tratament pentru tenul meu"foarte sensibil", apar cosuri in continuu pe fata pe banda rulanta, la alti prietenii au avut efect lotiunile sau unguentele foarte ieftine la mine nici unul...astept raspuns respect Aditzu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte importanta varsta ta.
Cosurile la baieti cu varste intre 13 - 17 ani indica stabilirea reglarii hormonale.
Această reglare hormonala poate fi una rapida asadar in curs de 6 luni se se stabilească fara mari observati din exterior sau se poate stabili lent dea-lungula 1-2 ani.
Important este ca acele cosuri insurpotabile sa nu le indepartezi brutal (stoarce) ci prin aplicarea acelei creme recomandate de la dermatolog.
Daca acesta nu ti-a spus durata trat, ti-l spun eu este de 6 luni - 1, 5 ani chiar mai mult.
Atentie! daca bruschezi cosurile acum la varsta de 20 de ani te vei trezi cu cratere pe fată care nu ti le putea rezolva nimeni.

3 răspunsuri:
| Sniper a răspuns:

E pubertatea fratica. Asta e, trebuie sa le suporti.
Succes in continuare, si spala-te pe fata cu sapun dove de 3 ori pe ziwinking

| iris_7882 a răspuns:

Buna! Cred ca de vina e varsta si cred ca mai toti adolescentii s-au comfruntat cu asa ceva, mie si la 24 de ani mai imi iese cate un cos dar probabil e de vina locul unde lucrez, in fine eu folosesc clearskin si la mine merge dar poti incerca sa te speli pe fata si cu ceai de musetel ca e foarte bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... aceeasi problema o am si eu sad! Am fost la un dermatolog si mi-a dat niste creme, si un Sprei impotriva soarelui, si mi-a spus sa nu stau la Soare deoarece mi se usuca cosurile si imi poate produce cicatrice pe fata. Ei bine cum spunea Sniper in legatura cu spalatu cu sapun nu este adevarat! Asta stiam si eu cu sapunu si am intrebat si mi-a spus sa nu ma spal cu sapun. Decat cu apa!