| qieiqpalz a întrebat:

Pe mine de vreo 3 zile daca fac mult efort ma doare capul si in timpul exercitiilor si dupa. Oare ce o fi? In zona frontala ma doare tin sa mentionez ca eu am sau am avut lipsa de fier, am luat fier cam 15 zile 2 pe zi, nu stiu daca mai am sau nu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Thedarklightofthemoon a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel. La mine sa intampla din cauza problemelor de vedere, de aceea nu ma expun efortului.

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns:

Probabil este din cauza lipsei de fier.

| qieiqpalz explică (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Si ce ar trebui sa fac? sa consum multe legume verzi? din cate stiu ele contin fier

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns (pentru qieiqpalz):

Da, legumele verzi contin fier, dar pe langa ele consuma peste si ficat (nu prajite ca prin prajire, pierd o parte din fier). Eventual poti combina legume verzi cu peste sau ficat fiert sau la gratar.

| qieiqpalz explică (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Tonu de peste e ok? sau spanacu si oare cam cat ar trebui sa mananc

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns (pentru qieiqpalz):

Tonu din conserva nu cred ca are fier prea mult. Si spanacul este bun deoarece contine fier. De ex: eu consum spanac, peste (macrou sau pangasius) si ficat, de 2 sau 3 ori pe luna, deoarece am lipsa de fier.

| qieiqpalz explică (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Frate mie nu imi place ficatu.

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns (pentru qieiqpalz):

Atunci consuma peste si spanac.