| anonim_4396 a întrebat:

Pete maronii pe picioare! Cum scap rapid de ele?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

O saptamana nu este foarte mult,deci probabil ca nu vei avea timp sa te ocupi de acele pete,nu vei avea timp indeajuns,incearca sa le maschezi oarecum cu pudra,ceva,iar apoi,daca nu dispar,cere mai multe pareri, mergi la mai multi medici dermatologi, daca esti din Pitesti incearca la Bilous Silvia, mergi la Centrul de diagnostic si tratament Bratianu, iata cateva detalii http://cdtbratianu.ro/cmi18.xhtml,e cu programare.Bye bye!

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Se gaseste la farmacie spirt pentru fata si crema pentru pete sau rapida.Mai intai pui pe tifon spirt de fata, si daca nu trec petele folosesti si crema rapida sau pentru pete.Succes.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,sa inteleg ca aceste pete ti-au aparut de curand si nu le-ai avut inainte? Exista mai multe motive din pricina carora ar fi putut aparea, unul dintre ele fiind soarele. Daca acesta este adevaratul motiv, ar trebui sa iti dispara in cateva zile dar daca totusi nu dispar, cel mai bine ar fi sa mergi la un medic dermatolog.Iti va spune motivul pentru care le ai, iar daca problema se poate remedia, probabil iti va da un tratament, o crema, ceva special pentru aceste pete.Bye bye!

| AndraNicoleta a răspuns (pentru LifeIsColour):

Petele au aparut ca urmare a unei alergii de la detergent. Initial aveam niste bubite rosii care au disparut si au rams niste urme maronii. La dermatolog am fost cand am avut acea alergie si mi-a recomandat tetraciclina (unguent) si baneocin, insa pentru aceste pete nu au niciun efect crying.
Problema este ca peste o sapatmana va trebui sa port o rochita si nu vreau sa apar cu asa picioare...

| AndraNicoleta a răspuns (pentru LifeIsColour):

Nu sunt din Pitesti...dar cu siguranta voi merge la dermatolog in caz ca nu trec. Voi incerca sa le maschez in vreun fel, desi pudra sau fondul de ten pe picioare se vad ca naiba.
Multumesc pentru sfat oricum!

| LifeIsColour a răspuns (pentru AndraNicoleta):

O saptamana nu este foarte mult,deci probabil ca nu vei avea timp sa te ocupi de acele pete,nu vei avea timp indeajuns,incearca sa le maschezi oarecum cu pudra,ceva,iar apoi,daca nu dispar,cere mai multe pareri, mergi la mai multi medici dermatologi, daca esti din Pitesti incearca la Bilous Silvia, mergi la Centrul de diagnostic si tratament Bratianu, iata cateva detalii http://cdtbratianu.ro/cmi18.xhtml,e cu programare.Bye bye!