Plz ajutati-ma...am un frate de 13 ani care s-a apucat de fumat si cred ca incepe sa devina dependent, am incercat si cu raul si cu buna dar nu ma asculta nu am nici o prioritate in fata lui, dar eu tin de fapt la sanatatea lui si as vrea sa se lase de acest obicei foarte prost pentru ca este destul de mic si are timp, merge cu copii de 15 ani se ascund si fumeaza pe mine nu ma intereseaza de aia caci ei sunt deja fumatori inraiti dar el numai cat s-a apucat si cred ca-l pot opri, vreau sfaturi serioase care sa dea un rezultat multumitor.

ofer fundita:*:*:*:*:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu vrea el sa se lase din pricina anturajului, si aici toti deveniti neputinciosi, tu, si parintii tai, si profesorii. El nu ar asculta de nimeni. Poate daca l-ar interesa o fata, aceasta ar avea ceva putere de convingere, sa-l faca macar atat, sa beleasca ochii la niste site-uri unde sunt descrise efectele nocive ale fumatului. Poate daca ar merge intr-o vizita pe la Oncologie, atunci s-ar misca ceva in interiorul lui. thinking
@papucel aici nu este vorba de dependenta, asta inca-i mic si face asta numai de ochii lumii

| luciana200972 a răspuns:

Eu eram fumatoare inraita si am citit cartea lui allen carr "in sfarsit nefumator", dc il convingi sa o citeasca, macar asa din curiozitate, nu neaparat sa se lase si poate merge si la el, eu am fumat 10 ani si m-am lasat, incearca si cu fratele tau, o gasesti pe net http://www.scribd.com/doc/49762/Allen-Carr-carte-antifumat, o descarci gratis. succes

| mihaibrasov a răspuns:

Spune-le parintilor sa nu ii mai dea bani de tigari si de nimic. Doar asa reusesti. Ii tai toti banii.

| happy_7964 a răspuns:

Nu poti ajuta pe cineva care nu iti vrea ajutorul. Du-l la un doctor sa ii explice ce poate cauza fumatul si tine-l departe de asazisii "prieteni". Il influenteaza negativ. Daca nu vrea sa-ti accepte ajutorul nu il poti forta. Va regreta el mai tarziu.
Succes!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii.
Ei ar trebui sa vorbeasca cu fratele tau si sa-i explice cat ii poate dauna fumatul.

Succes!

| ღ {кαтαℓуηα} ♥ a răspuns:

Parinti stiu mai bine spune-le daca nu si daca poti sal opresty fa-o pana nu e prea tarziu cum nu stiu eu sper sa nu fie dependent si eliminai prieteni de la care a luat obiceiul asta

| SilverEyes a răspuns:

Sa iti spun ceva. Daca el nu vrea sa se lase atunci tu nu ai ce sa ii faci. Este alegerea lui. Insa daca eventual el ar vrea sa se lasa, ca prim sfat ce i-as da e sa isi schimbe anturajul, fiind ca nu poti sa te lasi daca toti din jurul tau fumeaza. Eventual, o alta solutie e sa afle parintii, stiu ca nu suna prea isipititor dar nici o data nu strica sa te apelezi la ei, sau ca sa iti mai dau o idee, ai putea in caz ca nu stie, sa ii arati ce face fumatu. Spune-i numai asa din curiozitate sa caute pe net poze cu plamani ai fumatorilor, sau arata-i tu. Alte idei n-am, oricum succeswinking.

| papucel a răspuns:

Odata ce s-a apucat de fumat crede-ma nu il mai poti opri, se poate opri doar daca are ambitie, dar iti zic, nu te poti lasa usor. Poate incerca niste Nycorete nu stiu daca asa se scrie sunt niste tigari medicinale care le fumeaza in locul celorlalte care ajuta. Bafta