| anonim_4396 a întrebat:

Poate parea o intrebare stupida, dar firele albe cresc separat de cele negre/blonde/satene sau acestea preiau culoarea firului de par?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vani23 a răspuns:

Firele albe de par sunt acelasi fire care alta data au fost de o anumita culoare dar si-au pierdut pigmentii. Celulele datatoare de pigmenti nu mai produc destula melanina si acesta este rezultatul : fire albe

4 răspunsuri:
| junk1sta a răspuns:

E acelasi fir de par care, de la un moment dat, nu mai este pigmentat la fel de puternic ca inainte, iar treptat de la gri va ajunge alb. Doar pentru ca gasesti un fir alb intreg nu inseamna ca a crescut separat.

| iul000 a răspuns:

Cu timpul fieul de par isi schimba culoarea in alb. funda

| sweetpeppers a răspuns:

Eu am 17 ani si am parul negru. negru de tot, natural. acum vreo cateva saptamani am gasit un fir alb undeva la spate....si era acolo ....de ccand lumea. -asta e un exemplu de fir care creste separat. daca te referi la imbatranire, firele de par isi pierd pigmentul dinspre radacina si, treptat, mai intai se grizoneaza, apoi se albesc. in al doilea caz, se poate intampla pana la 30 de ani, sau poate sa nu albeasca niciodata. bunicull meu are 70 de ani si are parul brunet, ca in totdeauna, putin mai rar doar. sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| cristi966 a răspuns (pentru sweetpeppers):

Si eu am tot 17 ani si la fel mi-a aparut 1 fir alb dar de mult cred ca sunt cam 8-9 luni...de atunci a mai aparut unul acum vreo 5 luni dar in parti ...si de asta nu stiu si eu am la fel parul negru de tothappy